Bursa’da kadınlara hususi mobil aplikasyon

Bursa’bile kadınlara özel hareketli aplikasyon

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hazırlanan Bursa Büyükşehir Belediyesi Avrat Kulübü devingen uygulaması Kadınız Biz, kadınların sıhhat hareketleriyle ikbal köprüleri kurmasına, bir zamanda tıpkısı çok işyerinden tenzilatlı aksata yapmasına imkan sağlayacak. Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, Bursalı artist Ceyda Düvenci’nin sunumuyla tanıtılan hareketli uygulamayı önceki indiren 10 bin kişiye şehir içi ulaşımda meri 10 binişlik Bursakart ve çekilişle belirlenecek 160 aileye de toplumsal tesislerde aşındırmak ikramı müjdesi verdi.

Bursa’üstelik ‘gençlere müteveccih’ bütün faaliyetleri Büyükşehir Cahillik Kulübü duraksız uygulaması çatısı altında toplayarak üyelerine birbirinden avantajlı fırsatlar sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, analog uygulamayı şimdi bile kadınlar üzere hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla geliştirilen ‘Kadınız Tığ’ Büyükşehir Belediyesi Eş Kulübü ateş parçası uygulaması; ‘Fikir Sandığı’ bölümüyle fikirleriyle şehir yönetimine katılmalarına imkan sağladığı kadınlara ‘Uzmanına Yaz’ ve ‘Eş Konuşma Merkezleri’ bölümleriyle sorunlara uzmanından yanıt bulma imkanı tanıyor. Uygulamanın ‘Mutluluk Köprüsü’ bölümü ile metruk eşyaların ücretsiz yerine ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanırken, ‘Fırsatlar’ modülü sayesinde bile kadınlar anlaşmalı mağaza ve işyerlerinden tenzilat kazanıyor. Uygulamaya örgen olan kadınlar, indirimleri gene uygulama üzerinden sokak hayvanları için ‘mama başta atılmak üzere’ bir nice içtimai projede değerlendirebiliyor. KADES özellikle atılmak amacıyla GoBursa, Gençlik Kulübü, Bursa Iri Etkin ve BUSKİ uygulamalarına dahi güdük yoldan erişim imkanı sağlayan Kadınız Biz uygulamasını kullanan kadınlar, uygulamadaki paylaşım, gusto ve yorumlarıyla kazandıkları puanları üstelik sanal markette gönüllerince harcayabilecek. Gene uygulamanın ‘İyilik Hareketi’ modülü ile kadınların sosyalleşmelerine imkan sağlanırken, ilk iyilik hareketi 10 Aralık’ta Alpinizm Federasyonu işbirliğiyle yapılacak natür yürüyüşü ile başlayacak.

Kadınız tığ, güçlüyüz tığ

Bursalı kadınların hem uray hizmetlerine bire bir dokunuşla ulaşabileceği hem üstelik teavün ve dayanışmanın beraberinde birbirinden avantajlı fırsatlar yakalayabileceği ‘Kadınız Biz’ cümbüşlü uygulamasının tanıtımını, Bursalı adlı artist Ceyda Güvenci yaptı. Alelhusus pandemi dönemiyle alay malay seçkin şeyin genel ağ üzerinden gerçekleştiği ayrımsız sürecin yaşandığını hatırlatan Düvenci, “Bursa Büyükşehir Karı Kulübü aplikasyonu âdeta katlanılamaz. İncelediğimde çokça bahtiyar oldum. Aslına bakarsanız, bizi bozuk komşuluk zamanlarımıza götürüyor. Hani evde fazla olanı komşuya atfetmek. Kullanmadığın ama başkasının bile ihtiyacı olanı bedelsiz vermek. ve çokça henüz ilavesi âdeta bu uygulamada. Hizmetlerde kadınlara yönelik zait ayrımcılık yaptığını bildiğim Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkürname ediyorum. Kadınız biz, güçlüyüz tığ. Sözümüzü sakınan değiliz tığ. Sözümüz çok, sözümüz manidar, sözümüz düşündürücü. O yüzden sözünüzü sakınmayın. Birbirinden hararetli, birbirinden bağımsız, birbirinden özerk ve özgür kollar desteklemek geçmiş kadının elinde. Yuvayı cerrar kuş yapıyor. O yüzden adınıza yapılan seçme madde haddinden fazla nadir. Onlara erbap çıkı. Kadınız tığ, güçlüyüz tığ. Bunu tek zaman unutmayın ve kimsenin unutturmasına birlikte cevaz vermeyin” dedi.

Çatı uygulama

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit bile sahnedeki dev telefon ekranından hem uygulamayı tanıttı hem bile Ceyda Düvenci’nin sorularını yanıtladı. Uygulamanın belediyenin münezzeh kaynaklarıyla Hikmet İşlem Dairesi Başkanlığı aracılığıyla geliştirildiğinin altını çizen Başkan Magnezit, “Değme sene yaptığımız saha çalışmaları sonucunda şehrimizde karı hizmetleri ile ilgilendiren kadınların beklentilerinin henüz fazla olduğunu gördük. Kadınların toplumsal sorunlarına çözüm tarh etmek ve karı çalışmalarımızı daha hareketli eylemek yerine Ocak, Karı ve Çocuk Hizmetleri Bölüm Müdürlüğümüzü kurduk. Büyükşehir Belediyesi yerine bu uygulamayla avrat çalışmalarını elan serbest kitlelere aksettirmek, avrat dayanışmasını doldurmak ve içtimai hayata katılımlarını tezyit etmek esas hedeflerimiz oldu. Eşitsizliklerin azaltılması, mesul istihsal ve tüketim, mıhlı ve kaliteli dirim, avrat-koca punt eşitliği ve birinci sınıf eğitim bilimi temel dayanaklarımız oldu. Uygulamamız, yerelde kadınlara rehber niteliğini taşıyor. Hem STK’lar hem yerel yönetimler hem de amme kurumlarının çalışmalarını kapsayan bina uygulama yaptık. Uygulamamızı Bursa Büyükşehir Kadın Kulübü adıyla marketlerden indirebilirsiniz” diye niteleyerek konuştu.

İlk 10 bin kullanıcıya özel bergüzar

Bu arada ünlü artist Ceyda Düvenci, toplantıyı izleyiciler arasından strateji fail Komutan Alinur Eskişehir Taşı’ın eşi Sevinç Magnezit’ı da sahneye çağırma yazar, aplikasyon hakkındaki görüşlerini sordu. Uygulamanın kadınların hayatını kolaylaştıracak bir nice özelliğe topluluk olduğunu tamlayan Neşe Eskişehir Taşı, parçalanmamış kadınlara uygulamayı indirmelerini başvuru etti. Düvenci’nin “Siz bu projeye benzeri husus katmak isteseniz, hangi esermek isterdiniz”? sorusuna Bayram Denizköpüğü’tan şok karşılık geldi. Sevinç Eskişehir Taşı, eşi Başbuğ Lüle Taşı’a dönüp, “Ağanın eli tutulmaz misali, uygulamayı ilk indiren 10 bin kişiye armağan türlü” şeklinde konuştu. Bunun konusunda Komutan Denizköpüğü, uygulamayı indiren önceki 10 bin kişiye kent içi ulaşımda makbul 10 binişlik Bursakart ve bu 10 bin kişi zarfında yapılacak çekilişle 160 çifte ‘çocuklarıyla birlikte’ Büyükşehir’in toplumsal tesislerde yemek müjdesi verdi.

Bu müjdeler, salonu dolduran kadınlar aracılığıyla alkış yağmuruna tutuldu. Etkinliğin böylecene Komutan Eskişehir Taşı, uygulamaya katılıp tenzilatlı alışverişlere sponsorluk desteği veren firmalara teşekkürname plaketi verdi.

Share: