Bursa’da otobüs şoförünü öldürmekle suçlanan sanık baştan bilge karşısına artık

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bir otobüs şoförünü bıçaklayarak öldürdüğü argüman edilen sanığın baştan yargılanmasına başlandı.

Bursa 1. Tehlikeli Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş sanık Bahtiyar B. Curcunalı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktul Ahmet B’nin yakınları ile taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti başkanı, istinaf mahkemesince dinlenilmesi gerektiğine belen edilen şahit Mehmet B’nin talimatla beyanının alındığını ifade etti.

Cumhuriyet savcının talebiyle ölen Ahmet B’nin kendileri ve evliyken ailesiyle yaşadığı adreslerinin bilgisini paylaşan maktulün kardeşi ve babası bile şikayetlerinin bitmeme ettiğini söyledi.

Önceki beyanlarını tekrar eden maznun Mutlu B. ise istismar olayının yaşandığı tarihlerde 5-7 yaşlarında olduğunu dile getirdi.

Sanık avukatı birlikte emniyetten gelen adres araştırmasının maktulün oturduğu adreslerde yapıldığını belirterek, maktulün o dönemde babasıyla yaşadığı habbe adresinin belirlenmesini istedi.

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanığın bu halinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Olay

Karacabey Sırabademler Mahallesi’nde 12 Temmuz 2020’de yaşanan olayda, Bahtiyar B. (35), otobüs şoförü Ahmet B’yi (43), çocukken namına eşeysel istismarda bulunduğu iddiasıyla bıçaklamıştı. Karacabey Mehabet Hastanesine kaldırılan Ahmet B. kurtarılamamış, şüpheli çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Mutlu B. ise entelekt sonucu “taammüden kasten kanlı” suçundan geçmiş ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı. Sanığın cezası, takdiri indirimle müebbet hapse indirilmişti.

Bu hükme yapılan itirazı değerlendiren Bursa Mıntıka Adalet Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sav sürerken bire bir tanığın dinlenilmediğine bel edip sömürme iddiasının belirleme edilebilmesi amacıyla maktulün olayın gerçekleştiğini belirttiği bulunak ile maktulün sülale adresinin belirleme edilerek buna bakarak nahak kımıldatma hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağına değişmeyen verilmesi gerektiğini belirterek, domestik mahkemenin kararını bozmuştu.

Share: