Çanakkale bilim | Çanakkale’de, Kanadalı askerler anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı yapıldı

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesinde, ‘Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin onuruna dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törende konuşan Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültürel alandaki iletişim; milletleri barış, müsamaha ve paçarız anlayış ile birbirlerine yaklaştırarak acun barışı amacıyla tıpkısı platform oluşturmaktadır” dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında 107 yıl ilk savaşarak hayatlarını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılış töreni yapıldı. Törene, Kanada Hükümeti’nden bakanlar, milletvekilleri ve Newfoundland eyalet temsilcileri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve yardımcısı Özgül Özkan Ağır, Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve çokça sayıda çağrılı katıldı. Tören, Newfoundland Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ve Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay  aracılığıyla açım konuşmalarının yapılmasıyla başladı.

‘DÜNYA TARİHİNDE BİR BENZERİ YOK’Törende mütekellim Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları’nın acun tarihinde benzeri ayrımsız olmadığını söyleyerek, “Çanakkale Savaşları’nda dünya tarihinde aynı sıfır tıpkısı uğraş yaşanmış ve bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz bu topraklarda stabil çokça ülkenin de askeri kayıpları olmuştur. Bu savaşlarda Newfoundland askerleri üstelik hayatını kaybetmiştir. Zaman burada savaşta hayatını kaybeden Newfoundland askerlerinin anısına Newfoundland Eyaleti ve Labrador vasıtasıyla yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışını yarmak için bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşların sona ermesi sonrasında dile getirdiği ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbi gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Hayat içindedirler ve yaşayış ortamında şen uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonraları, imdi bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ ifadeleri bizim amacıyla dahi esastır. Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitlerimiz için yakında Kanada’da açılışı yapılacak olan anıtın, iki büyüklük insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, ‘Barış ve dostluk zarfında geleceğe bakmalarına’ katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.Nazır Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede yeryüzü canlı yollardan biri olduğunu görmekteyiz” diye konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Kültürel alandaki bildirişim; milletleri hazar, tolerans ve karşılıklı mezhep ile birbirlerine yaklaştırarak acun barışı amacıyla tıpkısı vasat oluşturmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki dostluk bağlarının gelişmesinde, bu anıtların katkıda bulunmasını diliyorum.  Sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti yenilerken, iki ülke ilişkilerinin elan ati düzeye taşınması için hangi gerekiyorsa yapmaya amade olduğumu dile haberdar etmek isterim.”

Yapılan konuşmaların arkası sıra Caribou Anıtı’nın açılışı Bakan Ersoy, Furey ve MacAulay eliyle gerçekleştirildi. Peşi Sıra Kanada Kraliyet Alay Bandosu tarafından devlet milli marşları çalındı. Daha sonra protokol üyeleri tarafından  Caribou Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Merasim Nazır Mehmet Nuri Ersoy ve ecnebi heyetin Hill 10 Abide ve Mezarlığı’na karanfil bırakmasıyla sona erdi.Share: