Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Kanada Caribou Anıtı açıldı

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede bildirme etkili yollardan biri olduğunu görmekteyiz.” dedi.

Çanakkale’deki Gelibolu Tarihi Alanı’nda, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyalet yönetimince yaptırılan Caribou Anıtı törenle açıldı.

Vekil Ersoy, törende, Bir Numara Acun Savaşı’nın dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları’nda acun tarihinde bire bir yepyeni mücadelenin yaşandığını ve istiklal mücadelesi verilen bu topraklarda dokuz canlı haddinden fazla ülkenin askeri kayıplarının olduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşları’nda Newfoundland’dan askerlerin bile hayatlarını kaybettiğini tamlayan Ersoy, onlar anısına Kanada marifetiyle yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışı için toplandıklarını anlatım etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Irak diyarlardan evlatlarını harbi gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Dirlik içindedirler ve geçim ortamında şen uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözünü hatırlatan Ersoy, bu ifadelerin kendileri amacıyla üstelik anne olduğunu dile getirdi.

Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitleri amacıyla geçenlerde Kanada’da de açılışı yapılacak anıtın, iki mevki insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, hazar ve hukuk içre geleceğe bakmalarına katkıda bulunacağına ilgiyle inandığını kaydeden Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede yeryüzü çalışkan yollardan biri olduğunu görmekteyiz. Kültürel alandaki bildirişim, milletleri barış, hoşgörü ve paçarız mezhep ile birbirine yaklaştırarak dünya barışı için benzeri âlem oluşturmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Ersoy, Türkiye ile Kanada arasındaki ilişkilerin henüz ati düzeye taşınması üzere ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Newfoundland ve Labrador Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ile Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay dahi katılımcılara seslenme etti.

Konuşmaların peşi sıra Kanada Kraliyet Meze Bandosu vasıtasıyla Türkiye ve Kanada milli marşları çalındı.

Ersoy, Furey ve MacAulay vasıtasıyla açılışı gerçekleştirilen anıta çelenk konuldu.

Bakan Ersoy ve yabancı gök bilimi, elan sonradan Hill 10 Abide ve Mezarlığı’na çiçek bıraktı.

Törene, Kanada’dan gelen bakanlar, milletvekilleri ve eyalet temsilcileri ile Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Güç, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Argıt ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir ve protokol üyeleri katıldı.Share: