Çankırı ve Akkuş kaya tuzlarındaki çetin metaller araştırıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ve Kırıkkale Delice kaya tuzlarının kimyasal içerik itibarıyla dünyadaki bildirme temiz tuzlarından olduğunu söyledi.

Ercoşkun, gazetecilere, tuzun Çankırı amacıyla majör dirimlik kaynaklarından biri olmasının yanı sıra yörenin kültürüne, sanatına ve ekonomisine alnaç verdiğini söyledi.

Bu coğrafyanın değerlerini araştırıp kaynak değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istediklerini dile getiren Ercoşkun, “Yaptığımız çalışmalarda ilmî çevirme indeksinde yer alan ve gıda bulaşanları hususunda dünyanın en mebzul dergisi olan Food Addities and Contaminants’te makalemiz yayımlandı. Bu kapsamda kestirmece dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından 100 farklı yerden tuz toplamıştık, içine Çankırı ve Sapan tuzlarını ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük kim Çankırı ve Sapan tuzu, acun çapındaki yer temiz tuzlardan biri. Bu gerçeği makaleyle kanıtlama etmiş olduk.” dedi.

Kaya, akarsu, göl ve bahir tuzları bulunduğuna işaret eden Ercoşkun, “Dünyada sudan sonra sunu çok mevcut madde, tuz, yani tuzdur fakat bu tuzların ayrı ayrı safsızlıkları vardır. Bu safsızlığı ortaya çakozlamak istedik. Özellikle akıbet yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, ağır maden içeriği cihetiyle bahir tuzlarına yönelik kâm bölüm geçtikçe azalmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Ercoşkun, su ve göl tuzlarında birlikte bu kalem safsızlıklarla karşılaşılabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dünya kolaylıkla kirleniyor, bu kirlenmeden bilcümle sular nasibini alıyor. Dolayısıyla 35 milyon yıl önce oluşmuş Çankırı kaya tuzunda mikroplastik bulunması durumu söz konusu değil. Ancak bizim şüphelendiğimiz, yavaş metaller var mı yok mu? Dünyadaki yer ünlü tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük ki Çankırı tuzunda mermi, civa, sıçanotu gibi tek güç metal bulunmamaktadır. Çankırı ve Delice kaya tuzunu kimyevi zımni itibarıyla sair tuzlarla mukayese ettiğimizde şurası dilek rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çankırı ve Atmaca tuzları dünyanın en akman tuzlarındandır. Yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması cihetiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple birlikte çevresel kirlilikten dahi etkilenmiyor. Tabii adına da ortamında sakil uyuşturucu yok.”Share: