Cezayir’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu sene dönümü Cezayir’bile verilen resepsiyonla kutlandı.

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş’ın eş sahipliğinde Büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona, Cezayir Enerji ve Madenler Bakanı Muhammed Arkab, Cezayir Uran Bakanı Ahmed Zağdar, Azerbaycan ve MEMLUK özellikle olmak üzere farklı ülkelerin diplomatik temsilcileri, Türkiye’nin Cezayir’deki resmi gurur temsilcileri ve Türkiye ile Cezayir vatandaşı davetliler katıldı.

El-Agvat Kültür ve Laf Odası’na tutkun Barut Enstrüman Grubu yoluyla çalınan İstiklal Marşı ve Cezayir Milli Marşıyla başlayan resepsiyonda, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Göktaş, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını Bayramı mesajını okudu.

Büyükelçi Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını zımnında 3 yıl aradan sonraları ilk kez Cumhuriyet resepsiyonu düzenlemenin sevincini yaşadıklarını belirterek, “Hem vatandaşlarımızla hem birlikte Cezayirli dostlarımızla bire bir araya geldik.” dedi.

Cezayirli bakanların resepsiyona katılmasının önemine dikkati calip Göktaş, “Cezayir’üstelik çokça aşkın sanayici aksiyon adamlarımız var, tıpkı zamanda enerji alanında birlikte vahim ayrımsız gelişim birliğimiz var. Bundan çevre de enerji ve endüstri bakanlarının katılımı çokça ehemmiyet sunma ediyor.” ifadelerini kullandı.

Göktaş, Cezayir Defans Bakanlığından general ve arka düzem askeri yetkililerin üstelik resepsiyona paydaşlık sağladığına vurgu yaparak, “Tabii vatandaşlarımızla tıpkısı araya gelmenin da coşkusunu yaşadık. Balaban beribenzer bilcümle beraber Cumhuriyet Altını’imizin 99. sene dönümünü kutladık.” şeklinde konuştu.

Resepsiyonda davetlilere Türk mutfağının öne çıkan lezzetleri izaz edildi.

Share: