CHP Ekonomi Masası Heyeti, Uşak’ta hareket insanlarıyla buluştu

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki CHP Iktisat Masası Heyeti, Uşak’ta iş dünyası temsilcileriyle benzeri araya geldi.

Faik Öztrak, Atatürk Firez Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomide işlerin iyiye gitmediğini, enflasyonda kilolu benzeri yükseliş olduğunu, büyüme modelinin tıkandığını, ülkenin döviz rezervinin eridiğini ve fehamet yönetiminde alçak teessürat bulunduğunu savundu.

Türkiye’nin katışık az içi hasılasının aynı devir 900 bilyon dolarlara büyüklüğünde çıktığını kaydeden Öztrak, “Demincek 800’ün az buçuk üzerinde, biraz altında dalgalanıp duruyoruz. Şunu yırtıp çıkamıyoruz; yani 2 trilyon dolar hedefimiz vardı biliyorsunuz, 2 trilyon dolar hedefi bıraktım, 1 trilyon doları birlikte geçemiyoruz.” diye konuştu.

Sorunlara rağmen Türkiye’nin önünde ağırbaşlı fırsatlar bulunduğunu kaydeden Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Kovid krizinden bilahare hele serencam 1-2 yılda eller daima birleştirme sanayi bölgelerinde kayran sormaya başladı. Artıyor saha soranların sayısı amma bire bir çeşit başlamıyorlar. Konuşuyoruz; illet başlamıyorsunuz? ‘Bir ayrım olmasını bekliyoruz, güvenmiyoruz.’ diyorlar. Demincek bekliyorlar ama haddinden fazla üstelik istekliler Türkiye’ye akmak için. Çünkü coğrafi konumumuz dolayısıyla ama tıpkı zamanda Türkiye taze nüfusu olan aynı mevki. Hızlı Hızlı yaşlanıyoruz bitmiş amma bibi nüfusumuz canlı. Yani bakan özlük sayısı bakılan can sayısından daha acul artmaya bitmeme ediyor. Bu 2030’a kadar sürecek. Dünyadaki gelişmeleri akla yatkın okuyabilirsek, elimizdeki fırsatları değerlendirebilirsek Türkiye, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında çokça şişman bir sıçrama yapabilir. Zenginlik seviyesinde müstacelen Avrupa Birliğine yakınlaşırız. Avrupa Birliği ve bölgenin sunma büyük tedbir üssü olabiliriz.”

Dünyanın “4. Uran Devrimi” olarak birlikte adlandırılan döneme girdiğini vurgulayan Öztrak, “Global sistemde değerler ve ilkeler temelinde eskimemiş tıpkı ayrışma başladı. Söz Gelimi ABD’nin Hazine Bakanı imdi azade ama güvenli ticaretten, dostları ve müttefikleri kayıran ticaretten bahsediyor. Bu, Türkiye üzere mehabetli aynı avantajdır. Mağrip dünyasının ortamında NATO ittifakının içre olması sebebiyle ama bu avantajı ferah kullanmamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin eskimemiş ayrımsız stratejiye ihtiyacı olduğunu savunan Öztrak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Zaman bütün dünyada kamu ile hür teşebbüs arasında bakir tıpkısı diyalog biçiminden bahsediliyor. Şevket yerine şunu kabul etmek zorundayız. Yani yönetim olarak, devletin yönetimi yerine şu anda özel kesimin birikimi devlette çalışanlardan aşkın. Nedeniyle bu birikimi yöntem etme sürecinin içerisine taşıyabilmemiz geçişsiz. ‘Siyaset ika’ demiyorum. Büyüme politikalarını çoğaltma sürecinin içerisine taşıyabilmemiz geçişsiz. Onun için temsil biz ‘6’lı masa’ yerine istihsal strateji ve planlama teşkilatının üzerinde duruyoruz. Bu kamu ve özel kesimi tıpkısı araya getiren kuma siyasa üretmeye müteharrik, sakat planlama teşkilatından çok ayrımlı ayrımsız kurum olacak.”

Konuşmanın ardından toplantı, basına ilişkin bitmeme etti.

Share: