CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun’da partisinin grup toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “On Paralık kimesne keder etmesin ego bu ülkenin 5’li çetesine iştahlı değilim. Ego bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını çözmek üzere savaşım edeceğim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Bafra Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen partisinin grup toplantısına katıldı.

CHP’ye yıpranmamış katılanlara rozet takan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, 1 Eylül’bile balıkçıların avlanmaya çıkacaklarına meni ederek, balıkçılara çoğalan eyyam diledi.

Balıkçıların şişman sorunlarının olduğunu tabir fail Kılıçdaroğlu, “Sinop Milletvekilimizi görevlendirdim. ‘Hopa’dan başla Hazar Eş Samandağ’a kadar git, parçalanmamış balıkçıları gez, balıkçıların sorunlarını getir, parlamentoda gündeme getirelim’ diye. Gezdi, çalıştı. On Paralık kimse endişe etmesin ego bu ülkenin 5’li çetesine iştahlı değilim. Ben bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını fasletmek üzere savaş edeceğim. Herkesin sorunlarını hal konusunda kaime ortaya koyarsak o ahit mutluluk gerginlikten kurtulur. Ülkeye sulh, hayat hükümran peki. Ülkede herkes kazanır, karşı terinin değeri bilinir. Bu çerçevede kalkmak lazım.” diye niteleyerek konuştu.

“Benim davam bayağı bire bir ülkü değildir, benim davam alın teri davasıdır”

Çiftçilerin, yetiştirici ve esnafların sorunlarını bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Ama sorunu haberi olmak yetmez. Pekâlâ çözeceğini da anlatmanız geçişsiz. Vatandaşa hamaset isnat etmek amacıyla sorunu elbet çözeceğini dahi anlatmanız lazım. Söylediğimiz herhangi bir sorunun cevabını pekâlâ söylüyoruz. Nasıl çözülmesi gerektiğini anlatım ediyoruz. Çiftçinin sorunu mu var? Biliyorum. Burada yıllardır çalışan şeker fabrikasının anahtarına kilit vurulduğunu birlikte biliyorum. O fabrikanın çalışması gerekiyor onu birlikte biliyorum. 34 yıl sonra Türkiye yurt dışından şeker hastalığı ithal ediyor. Allah aşkına şeker hastalığı pancarı ekecek çitçiminiz mi yoktu? Şeker pancarını tohum toprağımız mı yoktu? Şeker Hastalığı pancarını işleyecek fabrikamız mı yoktu? Bütünü vardı, çetelere çalıştılar. Bafralılar size sözüm var. Muhammes çetelerin burnundan getireceğim. Paralarını götürüyorlar. O paraların tamamını getireceğim. Alıyorlar paralarını tıkır ayaklarına, bire bir tıngır Türkiye’de, bir vakfın bir ayağı Amerika’da buradan oraya milyon dolarları gönderecekler Mösyö Kemal dahi bunu seyredecek. Yemezler. O paraların tamamını getireceğim. Zira benim davam Doğruluk davasıdır. Benim davam köle hakkı yiyenlerle uğraş davasıdır. Benim davam sıradan benzeri sorun değildir, benim davam karşı teri davasıdır.”

“Hep bu gerçekleri bilerek sandığa gitmenizi istiyorum”

Hollanda’nın arazi yerine Konya’dan hasis olduğuna dikkati çekici Kılıçdaroğlu, “Amma Hollanda’nın yıllık tarım ihracatı Türkiye’nin ilkokul merhametsiz. Illet tığ ihracat yapmıyoruz. Illet üretemiyoruz, neyimiz noksan. Çiftçimiz mi yarım? Toprağımız mı? Güneşimiz mi? Suyumuz mu? Hepsi var. Hastalık dışarıdan saman, ten, yasmık ithal ediyoruz? ve demin duman de ithal ediyoruz haricen. Eskiden esrar ihraç ederdik deminden tütün da ithal ediyoruz. Bütün bu gerçekleri düşünülerek sandığa gitmenizi istiyorum. Bütün bu gerçekleri bilerek sandığa gidip vicdanınızın sesini dinlemenizi istiyorum. Civar yargılarınızdan arınmanızı istiyorum. Ön yargılardan arının, bu arada, gelişigüzel bu domuzuna ülkeyi baştan inşa edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, çiftçiye kırmızı motorin vereceğini de belirterek, “Kırmızı mazot ÖTV’siz ve KDV’siz. Denizdeki yata hangi fiyattan veriyorsan traktöre birlikte bire bir fiyattan vereceksin. Çiftçiye tıpkı fiyattan vereceksin. Kesim bazlı istihsal yapacağız. Türkiye’bile kim neyi ekecek birçok dönüm ekecek bunun planlanması lazım. Planlamadınız mı olanaksız. Nahiye bazlı planlama yaptığımızda Türkiye’nin gerçeklerini bileceğiz. Istihsal artışı sağlayacağız. Çok üretimimizi ihraç edeceğiz. Alıcısı olmasa bile Afrika’bile dokuz canlı çokça zavallı fukara eş var, kerem var. Türkiye’nin itibarı için onlara göndereceğiz. Türkiye’nin ne kadar iyicil hangi büyüklüğünde iyilikçi benzeri büyüklük olduğunu bilecekler.” sözlerini gider etti.

(Sürecek)

Share: