Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu, Nevşehir’de Çince öğrenen öğrencilerle buluştu

Çin Ahali Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi (NEVÜ) Çin Dili ve Edebiyatı Anne Fen Dalı’nda eğitim gören öğrencilerle tıpkısı araya geldi.

NEVÜ’den yapılan mukayyet açıklamaya göre, Sefirikebir Liu, rektörlük binası girişinde Rektör Prof. Dr. Eli Açık Aktekin ve akademisyenler eliyle karşılandı.

Konuk büyükelçiyi makamında ağırlayan Aktekin, üniversitedeki çalışmalarla ilgilendiren bilgelik verdi.

Daha bilahare Marifet-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Zeynep Korkmaz Konuşma Salonu’ndaki programa katılan Liu, öğrencilere seslenme etti.

NEVÜ’da Çin dilinin, kültür ve geleneğinin öğretilmesinden sevinme duyduğunu belirten Liu, “Burada, öğrencilere Çince öğretilmesi Çin ve Türkiye ortada kurulan hukuk köprüleri açısından üstelik iri ehemmiyet yer ediyor. Umut ederim kim siz öğrenciler bile Çinceyi daha bol öğrenerek iki mevki arasında ayrımsız güreşçi köprüsü olacaksınız. İnanıyorum ki ahir ziyaretlerimde sizleri Çinceyi henüz ongun öğrenmiş göreceğim ve alay malay sohbet edeceğiz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Aktekin dahi öğrencilerinin kalifiye eğitim bilimi almalarını sağlamak için muhtelif projeler yürüttüklerini anlatım ederek, değişim programı kapsamında öğrencilerin eğitimlerinin ayrımsız bölümünü Çin’deki üniversitelerde sürdürmesini amaçladıklarını kaydetti.

Programın arkası sıra Sefirikebir Liu Şaobin???????, öğrencilerle ahbapça etti ve ajanda fotoğrafı çektirdi.

Share: