“Çocuklarımız tarihe mühür vuruyor”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Sarp, Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcuların tarihi başarı elde ettiğini söyledi.

Erkan Sarp, Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Dünya Gençler Acun Yüzme Şampiyonası’nda 4 kızıl, 2 sim ve 2 tunç olmak için 8 madalya kazanan milli sporcuların başarısını değerlendirdi.

Sarp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz hesabına kurum, değer donör, haddinden fazla bahtiyar olduk. Milletçe haddinden fazla mutlu olduğumuzu düşünüyorum. Zira Türkiye tarihinde gine ilkleri yapmaya bitmeme ediyoruz.” diyerek konuştu.

Milli yüzücüleri, ailelerini ve antrenörlerini tebrik fail Sert, şöyle devam etti:

“Bu toprağın insanlarına imkanlar verdiğiniz antlaşma sonuçlar hakeza oluyor. Bu sonuçları tığ bekliyorduk. Bilimsellik ve inancın eseri olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımız bunu başardılar ve başarmaya devam ediyorlar. Çokça büyük aynı hava. Biliyorsunuz ego üstelik geçen hafta itibarıyla FINA’nın konuşma komitesinin başkanlığına seçildim. Bu benim üzere bile iri aynı alım. Ülkem yerine FINA’dan, gâh federasyonlardan telefonlar alıyorum. Hoşur şişman benzeri hareket.”

Geçmiş bittabi yarı finallere çıkılabilirin hesabı yapılırken zaman finallerde mücadele edildiğini vurgulayan Yalçın, “Onun için bütün ekibime, yüzme ailesine canevi dolusu teşekkürname ediyorum. Şampiyonaya 87 mutluluk katıldı. İki dördüncü talih var; birisi biziz, ötekisi Romanya. Adamakıllı aynı akıbet oldu. Daha güzelleri türlü mi? Gibi. İnanmışlıkla, bilimi da bire bir araya getirdiğiniz, emeğe da ürkmek duyduğunuz zaman bunlar tahakküm değil.” şeklinde konuştu.

Sarp, çalışmaların 2024 Paris Olimpiyatları’na yönelik sürdüğünü belirterek, “Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ilkleri başardık. Öncü takımında kadınlarımız madalya aldı. Merve üç zer madalya kazandı, Sanberk altın madalya aldı. Batuhan ve Mehlika gümüş, Develik tunç madalya aldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından sancak takımımızı oluşturan çocuklarımız bizi gururlandırdı. Bu çekicilik ülkemizin, milletimizin, devletimizin. Bu ayrıntılar amiyane tarihe çerağ tutuyorlar, tarihe damga vuruyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alınan sonuçların ati hesabına umut verdiğini vurgulayan Yalçın, “Olimpiyatlarda 2028, 2032’bile geleceğin bizim olduğunu inşallah hep beraber göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Merve bir ilki başardı”

Erkan Sert, Peru’de milli yüzücü Merve Tuncel’in üç kızıl madalya aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merve bizim değerli kızımız. Bizim çocuklarımızın kâffesi altın. Çünkü onlar siktirici buna inanıyorlar. Biz da onlara inanıyor ve güveniyoruz. Merve ‘hat-trick’ yaptı amma Merve’nin gözetiminde burada şuna bakmamız lazım; tıpkısı Küçük Asya kalkınması var, bire bir Anadolu doğuyor… Bugün çıktı elden muhtemelen şehre ilgili yüzme yok. Bugün Küçük Asya var. Gaziantep’ten Kaan, Eskişehir’den Sudem, Ankara’dan Merve orada. Samsun’dan eksantrik bir çocuğumuz, bilcümle Türkiye’den… Hep Küçük Asya ayağa kalktı, tek beden oldu. Çünkü ailenin gerekliliği budur. Biz bu federasyonda, ‘Büyük benzeri familya olacağız.’ dedik. Merve özelinde konuşacak olursak hasis bire bir ilki başardı. Ama Emre’miz, Berkay’ımız, Berke’miz, Deniz’imiz, Beril’imiz, Göksu’muz var… Mersin’den birçok çocuğumuz var, İzmir’da niceleri doğuyor. Onun için ülkenin genelinde yüzme seferberliği var.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte spora çokça önem verdiğini dile getiren Sert, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vekillik seçkin ilde havuz yapmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Deneyimsizlik ve Spor Bakanımızın liderliğinde Türkiye’birlikte ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ başlatıldı. Bu projenin Avrupa Birliği’nden da onayını aldık. LEN’dahi bile bu proje yapılıyor ve bu projeyi uygulayıcı ülkeler var. Türkiye Olimpiyat Tedbir Merkezlerimiz (TOHM) var. İngiltere, TOHM projesine başladı, öz ülkesinde bu TOHM’ları kuruyor. Yani bu altyapıyla, büyük düşünmenizle, milletinize güvenmenizle dayalı. Dünyada küçümseme sahibi olan devletinizin birlikte yüzmenin üstelik bir seviyede büyümesiyle alakadar. Onun için bu imkanlar bize verildiği için ilkin heybet büyüklerimize şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü onların verdiği imkanlarla bu noktadayız. Eksiklerimiz var mıdır? Bittabi var amma Küçük Asya ayağa kalktı, şahlandı. Burası Türkiye, balaban tıpkı coğrafya. Henüz keşfedeceğimiz, alttan gelen nice çocuklarımız var. Geldiğimiz dönüş sayıları 200’leri bulan altyapımızda zaman on binler var.”Share: