Çorlu’daki Katar Kazasına İlişkin Davanın 11. Duruşması 5 Ekim’de Yapılacak

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde 8 Orak Ayı 2018’de meydana gelen, 7’si yavru 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin birlikte yaralandığı şimendifer kazasına ait davanın 11. duruşması 5 Ekim’birlikte yapılacak. Sevgili kapsamında, ilkgüz ayında 9 kamu görevlisi için munzam iddianame hazırlandı. Böylelikle davadaki maznun sayısı 13’e yükseldi.

Uzunköprü- Halkalı seferini fail, 362 palyatif ve 6 personelin bulunduğu sâri treni, 8 Orak Ayı 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine vabeste Sarılar Mahallesi’nden saat 17: 15’te geçtiği tam, yağış zımnında arazi menfezin rayların altından kayması sonucu raylardan çıkma ve ilkokul palyatif vagonu devrilmişti. Faciada 25 güç hayatını kaybetmiş, 317 can yaralanmıştı.

4 KİŞİ HAKKINDA 15’ER YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS İSTEMİYLE İDDİANAME HAZIRLANMIŞTI

Konuyla ilişik Çorlu Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca sormaca başlatılmış, anket kapsamında Çerkezköy El Bakım ve Tamirat Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Yoğun Saika, dalan hizmet tamirat memuru Celaleddin Tez ve Bakım Müdürü Turgut Aldanmaz hakkında, ‘taksirle ani aşkın kişinin ölümüne ve yaralanmasına hastalık olmak’ suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla büyüklüğünde mapushane istemiyle savca hazırlanmıştı. Ülkü dosyası, gönderildiği Hastalıklı 1. Aheste Ceza Mahkemesi’nce akseptans edilmiş ve 4 sanığın tutuklanmadan yargılanmasına başlanmıştı.

İLK BİLİRKİŞİ RAPORUNDA TCDD ‘KUSURSUZ’ BULUNMUŞTU

Tutuksuz sanıkların yargılaması devam ederken murafaa eksper raporu düzenlenmesini istemiş, hazırlanan raporda Türkiye Cumhuriyeti Fehamet Demiryolları (TCDD) aklı başında bulunmuş, raporda “Zaman normallerinin üzerinde yağış yaşandığı… Rayların ve çipo yolunun bakımı ile ilgilendiren temelde yatan tıpkı illet olmadığı… Demiryolu görevlilerinin o kadar yağışı anadan görme yöntemlerle 40-50 kilometre öteden durum edemeyeceği… Çıpa yolunun 145 sene önce yapıldığı” ifadeleri vadi almıştı.

TEPKİLER ÜZERİNE YENİDEN BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANMASINA DEĞIŞMEYEN VERİLMİŞTİ

Bilirkişi raporunun TCDD’yi aklı başında bulması ve raporda vadi düzlük ifadeler hem yaşamını yitirenlerin aileleri eliyle hem üstelik kamuoyunda iri tepkiye öğün açmıştı. Devam fail yargılamada, yakınlarını kaybedenlerin ailelerin ve avukatlarının itirazları konusunda duruşma, yeniden eksper raporu hazırlanmasına karar vermişti.

7 UZMANIN HAZIRLADIĞI YENİ BİLİRKİŞİ RAPORUNDA TCDD “DETONE” BULUNDU

Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Doç. Dr. Hüseyin Onur Tezcan, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Büyükbaş, Dr. Öğr. Üyesi İlker Üstoğlu, Araştırı Gör. Dr. Haluk Yılmaz, Dr. Mehmet Feraset Turan ve faziletkâr mühendis Ahmet Şükrü Korman’ın hazırladığı 36 sayfalık detaylı bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Raporda, TCDD’nin eksiklikleri, yapılan hatalar yegâne bir tane sıralandı. Raporda, TCDD Umumi Müdürlüğü’nün AR-GE Birimi, Itimat ve Riziko Yönetim Müdürlükleri, enfrastrüktür ve danışma yapılarının yenilemeden sorumlu reislik ile kat ve geçit arama memuru istihdamından sorumlu başkanlığı ‘kusurlu’ bulunmuştu.

9 KAMU GÖREVLİSİ HAKKINDA YENİ İDDİANAME HAZIRLANDI

Hazırlanan ikinci bilirkişi raporunun arkası sıra, ilkgüz ayında 9 kamu görevlisi hakkında daha sav açıldı. Fenomen tarihinde TCDD 1. Havza Müdürü namına görev özne N.A., Bakım Servis Alanlarından Mesul Müdür Muavini L.M., Bakım Servis Müdürü M.K., üstyapıdan mesul 1. Bölge Bakım Servis Müdür Muavini L.K., altyapıdan sorumlu 1. Toprak Hizmet Servis Müdür Yardımcısı N.A., öğün kontrolörü B.O., mühendisler T.B.Ö., D.P., ve K.B. için Dertli Vahim Ukubet Mahkemesi’ne ‘taksirle şakkadak fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına bozukluk olmak’ suçundan sav açıldı. Böylelikle davaya ilgilendiren yargılanan maznun sayısı 13’e yükseldi.

MAHKEME DAVALARI BİRLEŞTİRİP BİRLEŞTİRMEMEYE KARAR VERECEK

Dertli 1. Güç Ceza Mahkemesi’nde 5 Ilk Teşrin Çarşamba haset yapılacak duruşmada, 9 kamu görevlisi için açılan davanın bulunan dava ile birleştirilip birleştirilmemesine değişmeyen verilmesi bekleniyor.

Share: