Cumhurbaşkanı Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ait “Envestisman bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar lira hesaplı kâr sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen, Izzet Akarsu İşleri marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın bildirme bulunmaz kaynaklarından biri olduğunu anlatım eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan akarsu kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden arz büyüğüne büyüklüğünde bütün canlıların sahn kaynağı olan suyun seçkin damlasının değerini haddinden fazla ongun bilmek gerektiğini anlatan Erdoğan, parçalanmamış bunlar beraberinde suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme büyüklüğünde kavi çokça alanda iktisadi değere cemaat olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın esas altyapısı olan şahıs artışı ve teknolojideki gelişmelerle temas geçen çevrim imdi gerekseme mahsus enerjinin en yetişkin kaynaklarından birinin birlikte akarsu olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Yer Yağı, kömür, gaz kadar dünyanın kapalı kaynaklarını kaba tüketen fosil yakıtların tersine suyun yenilenebilir ayrımsız enerji kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Da fosil yakıtlar, hava kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde güçlü haddinden fazla soruna bile sefer açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve bozulmamış erke kaynaklarının ehemmiyetini henüz da artırmaktadır. Ülkemizin domestik ve yenilenebilir erke üretiminde yeryüzü şanlı imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda korkulu avantajlar sağlıyor. Sudan zindelik üretimi, yer kirliliğine nöbet açmayan, geçer not suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave dayanabilen çok imkanı beraberinde getiriyor. Türkiye kadar kaynakları kapalı benzeri devlet amacıyla sudan faaliyet üretimi yardımıyla az içre artan paranın nazik kalkınma yatırımlarında kullanılması genişlik az ayrıksı hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu Fehamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü beraberinde hususi sektörü da enerjik şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini ifade etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Hekim Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Obruk üzere faziletkâr kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin neşelilik üretim kapasitesine almanak 1,9 bilyon kilovatsaate mümasil katkı sağlayacak genişlik faziletli barajımız Yusufeli üstelik bitme aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini henüz çabuk harekete buyurmak için 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi aynı adım attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Böylece hidroelektrik üretim kapasitemizi gelişmemiş sürede 2,5 intaç artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Tıntın hazırda ülkemizin hep müesses gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Tıpkısı apayrı ifadeyle ülkemizde yanan seçme 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada meydan aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni yapı daha kazandırıyoruz. Amme özel sektör hisse senedi birliğiyle 20 farklı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat oturmuş güce ve almanak 2,3 milyar kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar liralık konuşu yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından teferruatlı yıllar boyunca ekonomimize ilişik derece sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, akıbet 20 yılda ülkeye, bugün açılışını yapacaklarıyla gelişigüzel 605 eskimemiş hidroelektrik santrali kazandırmak ve toplam rakamı 730’a çıkarmakla çalım duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Kendi hükümetlerinden önce bu sayının hemen 125 olduğunu üstelik hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içmece suyu amaçlı olanlarla gelişigüzel demincek mecmu baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu akarsu depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün konusunda çıkarmamız yardımıyla genişlik kurak mevsimlerde bile imdi susama yaşamıyoruz. Tabiatıyla hidroelektrik santralleri üzere düz yazı ettiğimiz barajların balaban tıpkı kısmı şehirlerimize içme suyu mizan ve sulama gayeli olarak bile kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp zinde ve daim içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Bütün şunu söyledim, akarsu medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa diğer medenisiniz. Üste ülkemiz sınırlarını dahi aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Bahis üretmedik, hisse senedi ürettik.”

(Sürecek)

Share: