Defalarca kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı bilgisiz taburcu oldu

Defalarca kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı naşir taburcu oldu

Acilde etken anlar: 45 zaman önsezi masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı kişi tutundu

“Allah’ın lütfu, matlup nefesim varmış”

İSTANBUL Öksürük ve gaseyan şikayetleriyle hastaneye revan, kalp aksesi geçirdiği muhtemelen 40 yaşındaki Turhan Beggi üzere acilde adeta seferberlik yaşandı. Defalarca kalbi duran, dakikalarca his masajı yapılan pestil ECMO’ya bağlanırken kısaca 2 hafta kaldığı ağır sıklet bakım sonrası naşir taburcu oldu. Süreci anlatan Beggi, “40 yaşında kalp krizi geçireceğimi kendime konduramıyordum. 2 parça büyük hastane geçerek buraya geliyorum, sonrasında o hastanelerde ECMO’nun olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, alacak nefesim varmış. Defalarca kalbim durdu, ECMO’ya birlikte bağlandım sonraları taburcu oldum, bilgisiz çıktım, tek sıkıntım namevcut” dedi.

Başakşehir’bile zinde, dokuma işi işleyen evli ve 1 bala babası 40 yaşındaki Turhan Beggi edinilen bilgiye göre, 7 Ağustos Veriş haset gün ortası saatlerinde rahatsızlandı. Beggi, kahvaltı esnasında çabucak kusarken tıpkısı yandan üstelik öksürmeye başladı. Aile büyük endişeye kapıldı fakat kalp aksesi olabileceğini düşünmedi. Eşi Turhan Beggi’nin ağabeyini çağırarak yanlarında 12 yaşındaki oğullarıyla alay malay hastaneye başvurmak amacıyla yola çıktılar. Arkası Sıra Bağcılar Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’hangi gelen Beggi, burada bilgisiz ivedili servise girdi. Yapılan incelemelerde hastanın kalp aksesi geçirdiği belirlenirken doktorlar Beggi’yi çabucak müdahale alanına aldı. Müdahale sırasında hastanın kalbinin defaatle durduğu belirtilirken, 40 yaşındaki hastayı kaybetmemek için hastanenin kardiyoloji, duygu ve huy cerrahisi ile anestezi bölümü ekipleri nazik çabalama gösterdi.

Dakikalarca ihtisas masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı, esenlikle taburcu oldu

Hastaya uzun süre duygu masajı yapıldığı öğrenilirken, hastanın kalbinin aralıklarla baştan atmasıyla rüya bulan etibba, Beggi’nin sevimli dönmesi amacıyla mücadeleye bitmeme etti. Hastaya geçici dolaşımsal destek sağlayan intraaortik palavra pompası ile yapay akciğer ve duygu cihazı yerine ifade edilen Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu cihazı bağlandı. Kalburüstü müdahalelerin arkası sıra can dönen sayrı vahim bakıma makbuz. Tahminî 2 hafta sakil bakımda takip edilen hastanın ailesi dahi balaban imtina etmek yaşadı. Doktorlar, aileye ruh durması dolayısıyla beyne oksijen gitmemesinin hastada problemlere hastalık olabileceği bilgisini verdi. Ağır bakım sürecinin peşi sıra servise alınan hastanın aynı ayağının parmaklarında hafif düzeyde akım kaybı dışında aynı sevgili tespit edilmediği belirtildi. Hem günlerce rahatsız amacıyla iş veren sağlıkçılar hem da Beggi’nin ailesi olumlu ilerleyen otama süreciyle şişman mutluluk yaşadı. Beggi, izleme yapılmak için hastaneden taburcu olurken naşir ayrıldı. Hastaya acilde ilk müdahaleyi özne Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova ve hastanenin Kardiyoloji Bölümü Terbiye Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun ise hastanın yaşadığı süreç ve makbul tedaviye ilgili vukuf verdi.

“Defaatle kalbim durdu, ECMO’ya üstelik bağlandım, tabanvay çıktım”

kalp krizi sonrası yaşadığı metanetli süreci anlatan 40 yaşındaki Turhan Beggi, “7 Ağustos’ta öğle vakti sabahleyin kahvaltısını yaptıktan sonradan sakil benzeri öksürük ve kusmayla ciğer ağrısı başladı. Başakşehir’den buraya geldik, araçta baya ağırlık bir süreç yaşamışım araçtan kendim indim, tekerlekli sandalyeye bindim. Bana sorduklarında göğsüm ağrıyor dedim ondan sonrasını hatırlamıyorum. kalp krizi geçirmişim bayağı tıpkısı anjiyo süresinde kalbim durmuş. 7 Ağustos’ta girdim 16 Ağustos’ta sanırım alçak bakımdan çıktım, mufassal benzeri süreçti. Bir Tane söyleyeceğim; sağlıklarına özen etsinler, sigara kullanmasınlar. Alışılmamış yaşadım, benim için büyük tıpkı şoktu, 40 yaşında kalp krizi geçireceğimi kendime konduramıyordum, ECMO cihazının burada olması kocaman. İlk uyandığımda bir şaşkınlık vardı, ego bunu tevellüt günü adına nitelendiriyorum. Kalbin o büyüklüğünde durması ve uyandıktan bilahare beyinde hasar kalmaması çünkü anjiyo vaktiyle oksijensiz tıpkısı proses da geçiyor. Hiçbir sıkıntım yok, bire bir engelim yok, esenlik üzerine imdi elan bilinçliyim. 2 hafta ağır sıklet bakım önünde eşin yahut çocuğun, ağabeylerinin beklemesi print aynı süreç, ego uyuyarak geçirmişim ama arz büyük kısmı ailem geçirmiş. Taburcu olduktan sonra üstelik bu durumu ana ve babam bilmiyordu, benden bilsinler istedim. Geldiğim güzergahtan 2 modül nazik sayrılarevi geçerek buraya geliyorum ve sonrasında geçtiğim hastanelerde bu ECMO cihazının olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, takanak nefesim varmış. 5 Temmuz’dahi Covidi geçirdim, Kurban Bayramı’nı covidli benzeri şekilde karantinada geçirdim. Defalarca kalbim durdu, ECMO’ya dahi bağlandım sonraları taburcu oldum, tabanvay çıktım, ailemle şu an bahtiyar bire bir şekilde hayatımı devam ettiriyorum” dedi.

“Çokça kez kalbinin durduğu, arasında birlikte hasar kalabileceği söylendi”

Günlerce ağır bakımda olan eşini beklemenin kendisi için çokça el aynı proses olduğunu anlatan Seyhan Beggi, “Eşim önceki başta kusmaya başladı o halini görünce alışılagelen tıpkı üşütme kadar geldi, göğsünün ağrıdığını, terlediğini görünce ego panikledim. Hastaneye gittik, acilde direkt kalp krizi olduğu söylendi, anjiyoya makbuz. Doktorumuz mukavim bir süreç olduğunu, çokça yol kalbinin durduğunu, arasında dahi hasar kalabileceğini söyledi. kalp aksesi dendiğinde ağlamaya başladı oğlum, ego dahi ayrımsız taraftan korku var, tıpkı taraftan oğlum elan adi olduğu amacıyla onu sakinleştirmeye çalışıyorum. Mavi kod geçildiğinde bütün doktorlar çabuk tıpkısı şekilde hatır girdiler, kıytırık çok yol kalbi durdu dendiğine göre beribenzer ferah tıpkısı mücadele var. Şu anda çokça birkaç benzeri sıkıntısı var parmak uçlarında, bununla ait fizik tedaviye devam ediyor” diye konuştu.

“Sürekli kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya yakın ihtisas masajı”

Hastanın çokça pek bir süreçten geçtiğini ve sağ esen taburcu olduğunu anlatan hastanenin Kardiyoloji Bölümü Yetişek Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Dünyada yeryüzü ahiret yolculuğu nedeni; duygu ve soy hastalıkları, normalde yaşla alay malay artıyor amma hangi yazık ki gençlerde birlikte yoğun. Bu hastamız bize ahşa ağrısıyla geliyor, önce acilde görüyorlar, bir zaman ilk dokunmak gerektiğine değişmeyen veriyorlar. Anjiyoya aldıkları devir hangi yazık kim birçok hastada gördüğümüz kabil kalbi duruyor. Siz geciktiğiniz devir ruh hücreleri ölüyor, öldükten sonradan siz damarı açsanız üstelik hoşgörüsüz dönemiyorsunuz. Hastamız çokça taze olduğu için bire bir daim kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya mail ovuşturma yapılıyor. Geçmiş balon pompası dediğimiz birinci destek cihazını taktık, baktık ki birinci destek cihazına karşın ihtisas kendine gelmiyor veya rahatlamıyoruz. suni kalp, akciğer pompası yani ECMO dediğimiz o cihazı takıyoruz ki ruh tamamen dinlensin ve kendine gelsin diye. Zaman Zaman duygu dönüyor amma kanı haddinden fazla geç dönüyor. Bu hastamız bizi çok mutlu ediyor çünkü canlı, ailenin o mutluluğunu gözlerinden hissediyorsunuz. Bir taraftan da diyoruz kim kalp hastalığı çokça yetişkin ayrımsız hastalık, lütfen ihmal etmeyin, arz mümasil merkeze gidin” ifadelerini kullandı.

“İntraaortik palavra pompası ve ECMO’ya bağladık”

Acile gelen hastaya önceki müdahaleyi eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova hastanın durumuna ilgili şöyle konuştu: “Zat ayağıyla, göğüs ağrısıyla bizim evgin servisimize başvurdu, dakikasında hastayı zaman kaybetmeme gibi koroner anjiyo laboratuvarına aldık. İşleme başladığımız anda hastanın kalbi durdu, bu ayrımsız taraftan sökel için nasip zira hastanede oldu. Ama benzeri ahit zamanda geniş bire bir kalp krizi geçirdiği amacıyla hastanın umumi durumu çok ağırdı. Biz bağımlı ki müdahalemizi yaptık, damarını açtık, kalbi beş altı kat durdu. Mufassal müddet biz kalbe masaj yaptık. Bire Bir zamanda elektriksel kardiyoversiyonla yılgın ritmi düzeltmeye çalıştık ve damarını açtık. Hastaya kalp ve başka majör organları müzaheret etmek namına intraaortik palavra pompası ve ECMO dediğimiz destek cihazlarını da laboratuvarda taktık. Burada yalnız kardiyolojinin değil, ruh ve yaradılış cerrahisinin, anestezi ekibinin şişman emeği var. Hastanın damarı açıldıktan sonraları yoğun bakımda tedavisine devam edildi. Çok başarılı şekilde de taburcu edildi. His tafsilatlı süre durdu, 45 zaman durmadan müdahale ettik. Benim üzere da gelgel verici bir ebat bittabi zira tamlık hastalarımıza bir zamanlar muktezi engelleme etmeye çalışıyoruz amma seçkin ant başarılı olamayabiliyoruz. İşlem sırasında hastanın çokça kocaman bir damarı tıkandığı, hastanın dirimsel tehlikesi bitmeme ettiği amacıyla tığ özlük müdahalemize devam ediyorduk. Aynı zamanda biz görüntüleri Bilal Hoca’ya da aktardık. Onun desteğini aldık ve işlemimizi kudretli şekilde sonlandırdık. İlk balkı simultane da andıran hastaneye başvurulması çokça heybetli, his boşlama edecek aynı nitelik değil”

Share: