6 ayda 2 el bıçak altına yatan hastanın mesanesinden 66 skor taş makbuz

Kastamonu’nun Daday ilçesinde tüvana Emin Koray Yücel (31), idrarında nezif şikayeti ile Kastamonu Yetişek ve Araştırı Hastanesine başvurdu. Üroloji Polikliniğinde kontrolleri yapılan Tehlikesiz Koray Yücel’in mesanesinde taş olduğu belirleme edildi. Yapılan kontrollerin peşi sıra ameliyata alınan Güvenli Koray Yücel’in mesanesinden 3 saat süren operasyonda 25 sayı nohut büyüklüğünde taş çıkartıldı. Yücel’in aynı şikayetle kestirmece 6 kamer evvel hastaneye başvurduğu ve mesanesinden 41 nüsha fındık kadar taş alındığı belirtildi.

6 AYDA 2 FAALIYETLER YAPILDI, 66 MESANE TAŞI ALINDI

6 kamer içinde iki sefer işler geçirdiğini belirten Yücel, “Bu yılın başında Küçük Ay ayının sonlarına makul idrarda yanma ve tazyikte azalma şikayetiyle Kastamonu Terbiye ve Araştırı Hastanesine müracaat ettik. Yapılan tetkikler sonucunda mesanede larp fazla taş olduğu tayin edilmiş. Üroloji doktorumuz Rıdvan Satış, Allah razı olsun çokça çakal benzeri şekilde bizimle ilgilendi. Gerekli tahliller yapıldı. Faaliyetler teşhisi konuldu. Ameliyattan sonradan peşi sıra 41 nüsha taş çıkartıldı mesaneden. Bunlar Ankara incelemeye gönderildi. Sonradan ayrımsız rehavet olmadı. Ayrımsız fenomen esasen başıma geldi, gine Rıdvan hocama başvurdum. Yapılan tetkikler sonucunda taşların baştan oluştuğu, bunun çözümü üzere yeniden operasyon olmam gerektiğini söyledi. Rıdvan hocam, kendisi gine ameliyat etti beni. Haddinden Fazla ilgilendi benimle. Huysuz bire bir şekilde ameliyatım muvaffakiyetli bire bir şekilde gerçekleşti. Takriben 20-25 sayı arası taş mesanemden alındı. Bazıları kırılarak bazıları da doğrudan alındı” dedi.

“SAĞLIĞIM İYİ, BEBEĞİMİ ÖZLEDİM”

Şu temel kadar 66 adet taş mesanesinden çıkartıldığını belirten Yücel, “Tek ağrım sızım yok. Sağlığım gayet durumunda. Taburcu olacağım günü bekliyorum. 9 maaş bebeğim var evde, onunla beraber olmayı hasretle bekliyorum. Yani iki günde olsa eş evini ailesini özlüyor. Küçük Ay ayından bu tarafa takriben 6 kamer içerisinde 66 sayı taş makbuz. Bunun yarısı kadarda evde kendim düşürdüm. Bakalım artık ne olacak. Bekleyip göreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

TAŞLARIN SEBEBİ IDRAR TORBASI BOYU YÜKSEKLİĞİ

Kastamonu Terbiye ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Rıdvan Özbek ise, “Emin As, küçük ay ayında hacet yaparken zorlanma şikayeti ile başvurmuştu. Yapılan tahliller sonucu gereklilik kesesinde yeryüzü büyüğü ayrımsız santimetrelik yaklaşık 40 sayı idrar torbasi taşı belirleme ettik. Bunlar cihetiyle birlikte hasta gereklilik yapmakta zorlanıyordu. Ameliyatını oldu ve o taşların kâffesi temizlendi. Alttaki yatan esbap araştırıldığında hastamızda mesane boynu yüksekliği belirleme ettik. Kısaca 6 ay sonraları yapılan kontrollerde tekrardan gereklilik torbasında bir nice sayıda taş olduğunu gözlemledik. İkinci ameliyatını bile başarılı benzeri şekilde gerçekleştirdik. Amma daha çok öncelikle reçete tedavisine başlayacağız ve hastamızı sağlığına kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

MESANE TAŞLARINI HATIRA OLARAK SAKLAYACAK

Başarılı operasyonun arkası sıra sağlığına kavuşan Yücel, gördüğü taşlar karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yücel, mesanesinden çıkartılan taşları tespih haline getireceğini ya da koleksiyonunda ajanda adina saklayacağını kaydetti.

Share: