Develi’de 10 Teşrinisani Atatürk’ü Anma Programı Düzenlendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ebediyete intikalinin 84. yıl dönümü münasebeti ile umum sınırlı genelinde olduğu kadar Develi ilçesinde anıldı.

Develi ilçesinde 10 Son Teşrin Atatürk’ü yâd programı çelenklerin Atatürk heykeline sunulmasıyla başladı. Saat 9.05’birlikte siren sesleri eşliğinde durulan ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yâd programı Develi Mustafa Katarakt Kültür Merkezinde devam etti. Develi Kaymakamlığı ve Ayhan Saika Küçük Asya Lisesinin hazırlamış olduğu ihtifal programına Kaymakam Mehmet Tunç, Şehremini Mehmet Cabbar, İlçe Milli Terbiye Müdürü Misyon Arazi, İlçe Uyanık komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, STK’lar, siyasal parti temsilcileri, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Günün valör ve önemini anlatan Gökçe Yazın Öğretmeni Muharrem Ateşli; “Aslında dünyadayken ayrımsız ürün bırakanlar ölüyor mu? Yoksa hala yaşamaya devam mı ediyor? Yine onun aramızdan ayrılışının seneyi devriyesi olan ayrımsız 10 Kasım sabahında farklı araya geldik. Bundan Sonra bu günü tıpkısı mazmun ve matem günü olmaktan çıkartarak, bize bıraktığı eserlerin zenginleştirilmesine ve yıpranmamış nesillere henüz bol anlatılmasına kurgu kılmak bildirme yegane görevimiz olmalıdır. Çünkü Gazi tek ant ümitsizliğe düşmemişti. Hiçbir davasından vazgeçmemişti. 23 Nisan 1920 Ankara’da Balaban Divan açılıyor, memleketin seçme marifetiyle milletvekilleri geliyor. Vekillerin bazıları memleketin o zamanki durumu itibariyle; Ankara’da ne tıpkı kalaba, hangi tıpkısı hazne, ne yatacak tıpkısı otel, ne sıcak kemirmek, tek şeyin olmadığını görünce bazılarına bu ülkü print olmuş olacak kim ümitsizliğe düşüp memleketlerine dönmeye değişmeyen veriyorlar. bunun üstüne gazi yaptığı konuşmada ‘işittim ki bazıları yoksulluğumuzu vesile ederek memleketlerine çalmak istiyorlarmış, hepiniz kararınızda hürsünüz, başkaca hepiniz birlikte gidebilirsiniz. Ego bu mukaddes davaya inanmış asker Mustafa Kemal yerine malzerimi bire bir elime, ayrımsız elime da bayrağı alıp bu şekilde elma dağına menfaat bir tane kurşunum kalıncaya büyüklüğünde vatanı müdafa ederim’ diyor” ifadelerini kullandı.

Anma programı; koşuk dinletisi, video gösterisi, 10 Teşrinisani oratoryosu, Atatürk’ün sevdiği türkülerin okunması, 10 Teşrinisani kılık, koşma ve kâtiplik yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile akıbet buldu. – KAYSERİ

Share: