Anıtkabir’deki 10 Son Teşrin töreninde özen çekici motto! CHP reaksiyon göstermişti

Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk, vefatının 84. sene dönümünde Anıtkabir’de planlı resmi törenle anıldı. Resmi tören saat 08.50’da büyüklük erkanının Aslanlı Yol’dan yürüyüşüyle başladı. Aslanlı Yol’daki korteje Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, MHP Umumi Başkanı Ululuk Bahçeli, İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener, yüksek karar organlarının başkanları, bukağılık komutanları, siyasi parti temsilcileri ve art dozaj bürokratlar katıldı.

CUMHURBAŞKANI YÜRÜRKEN SLOGAN ATTILAR

Yürüyüşün ardından Atatürk’ün mozolesine gelindi. Erdoğan, kırmızı ve parafin çiçeklerden oluşan çelengi mozoleye bıraktı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 84 yıl önceki ölüm ettiği an saat 09.05’te korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Erdoğan ve heybet erkanı İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Erdoğan, Pakt-ı Milli Kulesi’ne geçe avludaki beş altı kişi, Seçme vadi Tayyip, herhangi bir vadi Erdoğan” sloganı attı.

DAHA EVVEL BIRLIKTE AYNISI YAŞANMIŞTI

2524 mahdut Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun’a bakarak yayınlanan Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Yönetmeliğin “Törenler” antetli 35. maddesinde; “Anıtkabir’birlikte, ancak Atatürk’e utanmak için çelenk konabilir, merasim düzenlenebilir. Bambaşka amaçlarla; merasim, reviş ve gösteri düzenlenemez, çelenk konamaz. Anıtkabir’in manevi varlığına yaraşıksız seçkin cins tavır, hareket, hezel, yazı ve davranışlara müsaade verilmez” hükmü yer alıyor.

30 Ağustos 2022’da, Galibiyet Bayramı zımnında düzenlenen resmi törende “Reis” ve “Yalman dur eğilme, bu budun seninle” sloganı atmıştı. 29 Teşrinievvel 2019’de, Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında düzenlenen törene birlikte Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan munzam ve “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı duyulmuştu. Tekrar, 10 Son Teşrin 2019’da üstelik “Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratı yapılmıştı.

CHP ANIF TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: KABİR ADABI BİLMİYORLAR

30 Ağustos 2020’deki Galebe Bayramı töreninde da Anıtkabir’dahi slogan atılmıştı. CHP Sözcüsü ve Umumi Komutan Yardımcısı Üstün Öztrak, toplumsal iletişim araçları hesabında; “Atamızın kabrine, gömüt adabı bilmeyen holiganları ki dolduruyor? Bu daha çok kaçıncı şaibe? Kabir ve kabristanlarda motto alaşağı etmek, nümayiş boşaltmak hangi örfte, hangi inançta, hangi adapta var? Yapılan ayıbı ve densizliği kınıyorum” tepkisini göstermişti.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

10 Son Teşrin 2019’bile, resmi törenler sırasındaki “Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratı TBMM gündemine dahi taşınmış. CHP Ankara Saylav Tasavvur Irade, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Ferman, Akaret’a; “Mehabet töreninin düzenlendiği esnada, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ şeklinde motto atan eşhas kimlerdir? Bu şahıslar ziyaretçi yasağı olmasına karşın Anıtkabir’e pekâlâ girmiştir; girişleri kimin onayıyla gerçekleşmiştir? Yas ve tırsmak mekanı olması müstelzim Anıtkabir’dahi böylesine benzeri eylemin akseptans edilebilir olmadığı gerçeği ışığında; Bakanlığınızca olayın soruşturulması ve kamuoyuna ayrımsız açıklaması yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltmişti.

Akar, 12 Son Teşrin 2019’bile verilen istifham önergesine 31 Aile 2020’üstelik karşılık vermişti. Akaret yanıtında; “Anıtkabir’de ulusal ve resmi söz günlerinde icra edilen ululuk törenleri ve ziyaretlerle ilişkin asıllar ve esaslar Anıtkabir Hizmetleri Yönergesi’nde düzenlenmiştir. 10 Teşrinisani 2019 tarihindeki Atatürk’ü Yâd Günü kapsamındaki ameliyat daha esbak yıllarda olduğu kabilinden anılan Yönerge’ye akla yatkın kendisine yürütme edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Share: