Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kastamonu’da konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tığ umum tezlerimizi hukuk dilinde anlatıyoruz ama Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Sürekli bizi kımıldatma etmeye çalışıyor. Tığ de kendisine hatırlatıyoruz, evveli birlikte tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası birlikte alçak oldu. Bunu sunma bereketli Yunanistan’ın bilmesi lazım.” dedi.

Kurşunlu Eğlek’üstelik iş insanları ve STK temsilcileriyle bir araya mevrut Çavuşoğlu, aut politikada asıl ilkelerinin Türkiye’nin türe ve çıkarlarını destek olmak olduğunu vurguladı.

Hak ve çıkarları arkalamak amacıyla sahada ve masada dallı güllü olunması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Vaktiyle ihtimal gücümüz kadar baziçe kurucuyduk ama zaman Türkiye oyun kurucu bire bir ülke. Başkalarının kurduğu oyunların peşinde giden evet üstelik aldığı kararların peşinde revan edilgen fiil bire bir talih değiliz hamdolsun. Etkin aynı ülkeyiz. Oyunu üstelik kuruyoruz, ülkemizin hilafına kurulan oyunları bile bozuyoruz.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin özlük çıkarlarını korurken Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çıkarlarını birlikte müzaheret etmek zorunda olduğuna belen eden Çavuşoğlu, “İşte Şarki Akdeniz’üstelik, kıta sahanlığımızda, Ege’üstelik hak ve çıkarlarımızı arkalamak korumak amacıyla herhangi bir şeyi yapıyoruz. Ana Kara sahanlığımızın sınırlarını belirledikten sonra tek gemiyi kıta sahanlığımız sınırları içine sokmadık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ bunların samimiyetsizliğini seçme platformda, gelişigüzel masada, her toplantıda gördük”

Küçük Asya kesimi ve Yunanistan’ın sonuç bire bir yıl süresince 9 posta zat gemileri yahut apayrı ülkelerin gemileriyle Türkiye’nin kıta sahanlığına kazanmak isteğini ancak buna cevaz vermediklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ege’de yıllardır bitmeme fail mesail var. Birbirinin içine girmiş sorunlar var. ‘Gelin’ dedik, bu sorunları diyalog yoluyla çözelim. en üst Cumhurbaşkanımız Miçotakis’e İstanbul’da 14 Mart’ta gün ortası yemeğinde misafir ederken bunları anlattı. Kendisi birlikte söyledi Cumhurbaşkanımıza, ‘Üçüncü ülkeleri devreye sokmayalım, zat aramızda bu işleri çözelim, diplomasiyi artıralım, bu sorunları çözmemiz geçişsiz, tığ komşuyuz.’ Hangi oldu? İki hafta geçmedi Türkiye aleyhine birlik dünyada ilkin KUL kongresi doğmak üzere, ayrımsız birlikte müttefik, NATO’üstelik müttefik. F-16 vermeyip bize hasmane politikalarını henüz de arttırdılar. Bunlara yiğitlik gayrimümkün. Bunlar doğru değil. Sizi görür sarılır, ‘Dostuz, arkadaşız, komşuyuz’ hemen gönül resmi toplantıya girersiniz elan evvel cümlesi, on paralık kimse konuşmadan kalkarlar, Türkiye’yi kötülerler. Tığ bunların samimiyetsizliğini seçme platformda, herhangi bir masada, seçkin toplantıda gördük. Tıpkı birlikte sunu haksız durumda genişlik haklıymış kabil anlatma üstüne da mahirler.”

“Biz umum tezlerimizi ülfet dilinde anlatıyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Amma Türkiye yerine biz BM’ye yazdığımız mektuplar silahsızlandırılmış adaların silahlandırılması ihlali, tıpkısı şekilde özge konular Türkiye’nin dürüst tezlerini birlik dünyaya anlatmaya başlayınca bu posta sızıltı kopardılar ‘Türkiye bizim topraklarımıza göz dikiyor, egemenliğimizi ihlal etmeye başlıyor’ Anlaşmalar arasında. Sen bu adaları silahlandıramazsın kardeşim, o şartla bırakılmış. Anlaşmayı bozuyorsun. Benimle ülfet dilinde vaziyet. Gidip üstelik sağa sola iftira atma, biber dolması atma. Başkalarının maşası olma. Güzeşte ego bunu söyleyince maalesef arz çokça eleştiri de dâhilen geldi. Sözde efendim ‘Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının hakeza ayrımsız üslupla konuşmaması lazımmış, Yunanistan’ı incitmememiz lazımmış bizim. ‘Yunanistan sorunları kaşıyor’ dedik evet, bu ifham olmazmış. Neredeyse ‘Yunanistan düz’ diyecekler. Tığ kül tezlerimizi hukuk dilinde anlatıyoruz amma Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Daim bizi tahrik etmeye çalışıyor. Biz üstelik kendisine hatırlatıyoruz, bir zamanlar da tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası birlikte güç oldu. Bunu yeryüzü gani Yunanistan’ın bilmesi geçişsiz.”

“Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir”

Yunanistan’a Türkiye’nin dostluğunu kazanması tavsiyesinde bulunan Nazır Çavuşoğlu, “Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir. Türkiye’nin dostluğunu kazamaya çalış. Başkalarına güvenme, başkalarının ikinci ahali üç ilkokul tayyare vermesiyle veya sana zırh vermesiyle hiçbir avantaj elde edemezsiniz. Ülkende biraz üs kurdun diyerek havalara girmeye lüzumlu namevcut. Sorunları halletmek istiyorsan evvel özden ol ama bu samimiyeti Yunanistan’da göremiyoruz. Tığ de hak ve çıkarlarımızı müzaheret etmek amacıyla, Kıbrıs Türk halkının adalet ve çıkarlarını müzaheret etmek için hangi gerekiyorsa onu yapacağız. Biliyorsunuz Abdülhamid Eğlek gemimiz Akdeniz’e açıldı kıta sahanlığımızın temas bölgesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin cevaz verdiği herhangi bir yerde tetebbu ve sismik araştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu bizim hakkımız, bu bizim görevimiz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: