Diyarbakır ve Bingöl’de “Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

İçişleri Bakanlığının “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla talih genelinde senkronik başlattığı farkındalık kampanyası kapsamında Diyarbakır ve Bingöl’de aktiflik yapıldı.

Diyarbakır’ın tarz Kayapınar ilçesi Inhisar Caddesi’nde gerçekleştirilen, Ilbay Şanlı İhsan Akarsu ve İl Güven Müdürü Fatih Kaya’nın katıldığı etkinlikte, farkındalık oluşturulması için bulaşan geçidindeki çizgiler kırmızıya boyandı.

Durdurulan araçların sürücülerine yayalara öncelik verilmesi çağrısında kâin Ilbay Akarsu, gazetecilere, her yıl muvakkat güvenliğinin sağlanması üzere değişik etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Sürücülerin farkındalığını bırakmak ve önceliğin yayaya ilgili olduğunu yorumlamak amacıyla etkinlikler yapıldığını dile getiren Su, “Kara yollarında vatandaşlarımızın güvenle seyahat etmesi için zaruri tedbirleri alıyoruz. Yayalarımızla ilgili farkındalığı çoğaltmak amacıyla bile bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Sürücülerimizin muhakkak yaya geçitlerine ve meslek önlerine yaklaşırken hızlarını azaltmalarını, geçici geçidinde kesin durup önceliği yayalara vermelerini istiyoruz.” dedi.

Bingöl

Bingöl’üstelik Firez Caddesi’nde Ilbay Kıymet Ekinci ve Şehremini Erdal Arıkan’ın katılımıyla yapılan etkinlikte, yayalara intikal hakkının verilmesi üzerine farkındalık oluşturulması amacıyla arızi geçidindeki hutut kırmızıya boyandı.

Öğrenciler ve Ilbay Rençper, durdurulan araçların sürücülerine, yayalara evleviyet verilmesi gerektiğini hatırlattı.

Ekinci, gazetecilere, hele sürücüleri, ölümlerin önüne geçilmesi üzere yayalara alın hürmetkâr olmaya nida ettiklerini söyledi.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Albay Gökhan Delimsirek, İl Güvenlik Müdürü Yüksek Canbolat ve İl Milli Terbiye Müdürü Halil Yücel birlikte katıldı.

Share: