Dünya’nın sunu kaliteli sofralık zeytinleri dalından toplanmaya başladı

Dünya’nın en kaliteli sofralık zeytinleri dalından toplanmaya başladı

BURSA – Sofralık zeytinde dünyanın yer nitelikli zeytini yerine bildik Trilye tipi zeytinlerin hasadı başladı. Bursalı üreticiler, kış meyvesi olan zeytini itici ve çamurda toplamaya başladı. Etraf zeytinin Marmarabirlik yoluyla 16,5 liradan, sofralık zeytinin ise 18,5 liradan 54 liraya büyüklüğünde mütebeddil rakamlarda alınması, rekoltenin da beklenenden erdemli olması üreticilerin yüzünü güldürdü.

Trilye tipi zeytinler çekirdeği banal eti iri yapısı ve yağ oranı efdal yapısıyla biliniyor. Bursa’nın Mudanya, Orhangazi ve İznik ilçelerinde dünyanın genişlik nitelikli sofralık zeytinleri yetişiyor. Yüz yıllardır sofralık zeytinlerin yetiştiği ilçelerde toplanan zeytinler ezgi oranın yüksek olması cihetiyle balaban iştiyak görüyor. Zeytin üreticileri Son Teşrin ayıyla gelişigüzel siyahlaşan zeytinlerini dalından toplamaya başladı. Kış meyvesi olan zeytini toplaması haddinden fazla çelim oluyor. Sabahın geçmiş ışıklarıyla birlikte traktörleriyle tarlalarının yolunu markajcı üreticiler ağaçların altına yaygılarını yayarak işe başlıyor. Daha sonra hasat makineleriyle ağaçların dalları biricik bir tane sallanıyor. Mütezayit zeytinler ise çubuklar sayesinde düşürülüyor. Yaygılara toplanan zeytinler kasalara koyularak evlerin yolu tutuluyor. Evlere getirilen zeytinler burada taraklama işlemine bağımlı tutuluyor. Boylarına ayrılan zeytinler ya olgunlaşması için mahzenlere dökülüyor ya birlikte Marmarabirlik’e satılıyor. Havuzlara dökülen zeytinler 6 kamer bilahare olgunlaşarak üreticiler marifetiyle satışa çıkartılıyor. Hasada başlayan üreticiler bu yılki zeytin fiyatlarından oldukça memnun. Çevre zeytin 16 liralık 50 kuruştan kamera bulurken en üst barem olan 180 kuş yemi zeytin ise 54 liradan almaç buluyor.

Bursa’nın Mudanya ilçesi Yörükali köyünde hasada başlayan üretici Eyüp Hisse Senedi, “Bu yıl zeytin rekoltesi haddinden fazla güzelce. Fiyatlar dahi bereketli. Bir Tane rehavet kuraktan hava zeytinlerimiz pespaye kaldı. Taneler irileşmedi. Sabahın ilk ışıklarıyla alay malay zeytinliklerimize geliyoruz. Ağaçların altına yaygıları yayıp makinelerle sallamaya başlıyoruz. Makinelerin düşüremediği zeytinleri sopalarla düşürüyoruz. Zeytin şita meyvesi. Antipatik ve çökelge demeden hasat yapıyoruz. Bizim bölgemizde yetişen sofralık zeytinler çokça kaliteli ve lezzetli. Bu yüzden çokça istek görüyor, Türkiye’nin umum illerine ve daraç dışına gidiyor” dedi.

Share: