Edirne haberleri | Edirneliler Tunca Nehri’nin arkası sıra Meriç’in dahi kum adacıklarından temizlenmesini istedi

Edirne’dahi vatandaşlar Tunca Nehri’nde yapılan kovanlık çalışmasının Meriç Nehri’nde da yapılmasını istedi.

Kentte akıbet aylarda yaşanan susuzluk ve tarımsal sulamaya sadık yerine su seviyesi düşen Tunca Nehri’nin yatağında oluşan fino öbekleri ve kum adacıkları DSİ 11. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince geçen hafta temizlendi.

Temizlik çalışmasının peşi sıra nehirdeki dokunaklı kaynak ortanda kalktı, su akışı hızlanmaya başladı.

Vatandaşlar nehirdeki temizliği taktirle karşılarken kentin değişik mehabetli su kaynaklarından Meriç Nehri’ndeki kum adacıklarının temizlenmesini istedi.

Burhan Barsan, AA muhabirine nehirlerde ahenkli adına temizlik çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

Tunca ve Meriç nehirlerini seçme zaman saf görmeyi arzuladıklarını belirten Barsan, “Tunca Nehri yapılan temizliğin arkası sıra çarkıt halinden haddinden fazla henüz gür. Suyun çekilmesiyle otlar meydana hamiş ve acı kaynak olmuştu. Bu haliyle güzel. Aynı şekilde keşki Meriç Nehri’ne üstelik böyle bire bir sililik yapılsa oranında ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yusuf Gökben ise Meriç Nehri’ndeki kum adacıklarının temizlenmesiyle nehirdeki su akışının hızlanacağını dile getirdi.

Meriç Nehri’nin Türkiye’nin arz evire çevire nehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Gökben, “Buraya çok sayıda turist gelip gidiyor. Ormanın dibinde tıpkı nehir, haddinden fazla güzelce. Nehirdeki adacıklar incitici ayrımsız kaynak oluşturuyor. Temizlenmesi gani olur.” diyerek konuştu.

Share: