Erken tanılama ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu

Er tanılama ve otama ile yatalak olmaktan kurtuldu

Aniden yatalak iltihabi mafsal romatizması olan parasız erken tanılama yardımıyla sağlığına kavuştu

SAMSUN – İltihaplı eklem romatizması hastası 45 yaşındaki Tuğba Çelik, erken tanılama ve otama sebebiyle yatağa bağımlı durumundan kurtulup, aşçılık mesleğine kafasız döndü.

Eklem ağrıları ve şişlikleri bulunan Tuğba Çelik’in vücudu şişerek bodur sürede yatağa tabi halde kaldı. tekerlekli sandalye ile Medicana Intarnational Samsun Hastanesi’ne mevrut Çelik’e yapılan tetkiklerde yangılı mafsal romatizması tanısı konuldu. Dakikasında otama meri Tuğba Polat, güdük sürede sağlığına kavuşarak ağır tempoda çalıştığı aşçılık mesleğinde hiçbir bastırık yaşamadan çalışmaya devam etti.

“Tedavinin arkası sıra sağlığıma kavuştum”

Uygulanan tedavi yardımıyla sağlığına kavuştuğuna özen calip Tuğba Çelik, “İltihaplı romatizma hastalığım dolayısıyla yevmi hayatta çok müşkülat çekiyordum. Yatağa bağımlıydım ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyuyordum. Akarsu yutmada da zorlanıyordum. Deminden iyileştim. Kendi işlerimi yapıyorum, üste çalışıyorum. Hastalığımın başında ‘grip oldum, enfeksiyon kaptım’ derken vücudum tamamen şişti. Hastaneye tekerlekli sandalye ile geldim. Tek uzvumu oynatamıyordum ve konuşamıyordum. Makbul tedavinin ardından önce sandalyeden kurtuldum bilahare bile yevmi hayatıma başladım. Haddinden Fazla kırıcı aynı hareket hayatım olmasına karşın hiçbir sorumluluk yaşamadan çalışabiliyorum. Sağlığıma kavuştuğum için çokça mutluyum” dedi.

“Erken tanı alınmazsa yangılı mafsal romatizması sürekli hasar bırakır”

Hastalıkta er tanı ve tedavinin gabi dönüşü olmayan engellerden hastaları kurtardığını tabir fail Romatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Zahiroğlu, “Tuğba hatun, iltihaplı mafsal romatizması (romatoid artrit) hastası. Bize geldiğinde birçok pestil kabil teşhis almamıştı. Eklemlerinde şişlikler ve iltihaplar vardı. Yaptığımız izlem ve tetkiklerde iltihabi mafsal romatizması tanısı koyduk. Yürüyemiyor ve özlük ihtiyaçlarını gideremiyordu. İlk önce damardan sonraları bile idame tedavisi uyguladık. Tedavinin peşi sıra hastamız iyileşti ve hayatına geri döndü. Bizim amacımız hastalara ağrı olmaksızın ve başkalarına eksikli duymadan ayrımsız hayat geçirmesini ulaşmak. Hastalar yangılı mafsal romatizmasında şayet er tanı alırlarsa rastgele kalımlı tıpkı hasar almadan iyileşebilirler. Ancak er tanılama alınmaz ve hastalık ilerlerse, eklemlerde iltihabın oluşturduğu hasar zımnında temelli hasarlar meydana dirimlik. Bu çor sonrası sakat hastalar meydana gelebiliyor. Hangi ahit tanı koyulduğu çokça önemli. Erken teşhis sonrası akıllıca tedavi ile marazlı birlikte izleme ve tetkiklerini aksatmazsa hastalar normal yaşamlarına devam edebilirler. Bunlardan biri kem olduğunda hastada kalıcı hasar meydana geliyor ve engele illet oluyor” diyerek konuştu.

“Hastalar yataktan kalkamaz ağıl gelebilirler”

İltihaplı mafsal romatizması hastalığına erken tedavi uygulanmazsa hastaların yatağa bağımlı kalabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Yeliz Zahiroğlu, “Hastaların yangılı mafsal romatizmasında evvel fark edeceği şeyler sabahleyin geçmiş kalktıklarında ellerini baskı sürdürmek. Sonrasında şişlikler meydana dirimlik, bir nesneyi tutmakta zorlanırlar, eklem ağrıları kamu eklemlere yayılır ve arz sonunda yataktan kalkamaz arkaç gelirler. Sabahleyin etkisini gösteren ağrılar debi ettikçe azalır. Veca azaldıkça sökel iyileştiğini düşünücü. Tıpkı ahir sabahleyin kalkınca yine ayrımsız olumsuzlukları yaşamaya başlarlar. Bu boyut artarak meydana sağlık ve sürekli hasar verir. İltihaplı eklem romatizması; akciğerleri, gözü, damarları, asap dokusunu, ak kan dokusunu tutabilir, ihtisas zarında yangı toplanmasına illet türlü, koku hücrelerinde ve sayılarında mübayenet yapabilir. Bu çor ayrıksı dokuları de tutmuşsa o dokulara hususi tedavi uygulanır” şeklinde konuştu.

Share: