ESAS Araştırma’nın 26 ilde gerçekleştirilen son anketinde AK Parti’nin görüş oranı ilgi çekti

Türk siyaseti 2023 seçimlerine çıktı aylar kala, seçim havasına girmeye başladı. Aykırılık partilerinin eş namzet kendisine kimi göstereceğine ilişik soru işaretleri her güzeşte dönme artmaya devam ederken, 26 ilde gerçekleştirilen aynı anketin sonuçları hayli dikkat çekti.”

“BU ILIŞKI SEÇİM OLSA KİME FIKIR VERİRDİNİZ?”

Esas Araştırı şirketi eliyle İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Balkı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’bile 2 bin 312 gönül ile yapılan ankette vatandaşlara, “Bu aksata mebus umumi seçimi olsa hangi politik partiye düşünce verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

DOĞRU PARTİ YÜZDELIK 38.4 İLE İLK SIRADA DÜZ ALDI

5-14 Ekim tarihleri arasındaki yapılan anketin sonuçlarına göre DÜRÜST Parti, tıpkı önceki ankete göre oyların yükseltti ve yüzdelik 38.4 ile önce sırada meydan aldı. CHP da ise oyların düştüğü görülürken yüzde 23.5 ile ikinci oldu. Ayrımsız şekilde oyları mütenakıs İYİ Tümen ise yüzdelik 11’bile kalarak üçüncü sırada düzlük aldı. Yaptığı çıkışlarla özen çeken Beklenti Özdağ’ın liderliğini yaptığı Yengi Partisi’nin birlikte oylarını artırdığı görüldü.

Diğer partilerin fikir dağılımı ise şöyle oldu:

HDP: Yüzdelik 10.7

MHP: Yüzdelik 9.1

Utku: Yüzde 1.5

DEVA: Yüzde 1.4

Y. Refah: Yüzde 1.1

SP: Yüzde0.9

GP: Yüzde 0.9

BBP: Yüzde 0.8

MP: Yüzde 0.7

Share: