Eskişehir’de Polis Teşkilatının 196. Yıldönümü Törenle Kutlandı

Eskişehir Polis Teşkilatı, Polis Teşkilatı’nın 196. yıl dönümünü Valilik Meydanı’nda düzenlenen törenle kutladı.

Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 196. sene dönümünün kutlandığı Zabıta Haftası, Eskişehir Vilayet Meydanı’nda yapılan törenle başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Polis Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi’nin, Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan törene Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Aslan, Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürü Fikret Tevazulu, Tepebaşı Belediyesi Polis Müdürü Ahmet Özkan, zabıta amirleri ve memurları katıldı.

“ESKİŞEHİR DENİNCE AKLA HARS GELİR, GÖRÜŞME GELİR, GEÇIM VE BAHTIYARLIK GELİR”

SAYGI DURUŞU ve İstiklal Marşının okunmasından sonraları Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Aykut Hamzaçebi yaptığı konuşmada, “Eskişehir, Anadolu’nun bakılmamış bozkırlarındaki vahadır, Türk havacılığının beşiğidir, F4 hayalet uçağının kulakları tırmalayan sesi, yakıtının kokusudur. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin temas etmek dokunmak örüldüğü, aynı ulusun makus tarihinin değiştiği coğrafyadır. Istiklal mücadelemizden bahsetmişken bizlerin bugün burada ay sarih bayrağımızın gölgesinde özgürce toplanmamızı sağlayan, bize bağımsızlık ve cumhuriyet kabilinden iki majör değeri bergüzar fail, özellikle gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ve onunla bir yolda yürümüş olan cebe arkadaşlarını, bu kutsi amaç önünde serencam nefeslerini veren şehitlerimizi ve kaybettiğimiz gazilerimizi ocumak ve şükranla bigâne ediyor, hayattaki kahraman gazilerimize da ayrımsız duygularla sağlıklı benzeri üzeri diliyorum. Eskişehir denince akla kültür dirimlik, musahabe sağlık, dirlik ve mutluluk dirimlik. Elhasıl bu coğrafyada kent Eskişehir’dir.

“ZABITA ŞEHİR DÜZENİNİN SİGORTASIDIR, ZABITA VATANDAŞIN HUZURU, SAĞLIĞININ KORUYUCUSUDUR”

Zaman 196’ncı kuruluş yıldönümünü kutladığımız zabıta teşkilatlarımızın arkanızda dimdik duran çokça eşsiz personelleri, bu domuzuna şehre hizmet etmek için and içmişlerdir. Polis site düzeninin sigortasıdır, zabıta vatandaşın huzuru, sağlığının koruyucusudur. Polis şehrin turizm elçisidir. Zabıta belediyelerin yasa ve yasaklarının savunucusudur. Fariza yetkisini kanun ve yönetmeliklerden, fariza prensiplerini da kalbinin üstünde taşıdığı zabıta armasındaki güneşten çıkan 10 adet kandil ile betimlenmiş ilkelerden alır. Nedir bu 10 umde? Adalet ve yiğitlik, türe ve harbilik, sağlik ve sükünet, şeffaflık ve tarafsızlık, kayırıcı haklarına ve çevreye utanmak, kalite ve ongunluk, katılımcılık, şehir kültürünü oluşturmak ve yüklenmek ülküsü, yardımseverlik ve sağlıktır. Hangi yazık ki topluluk içerisinde polis marifetiyle yerine getirilen hizmetler çağ alıp vermek kabil farkındalığı sıfır görevlerdir. Bu nedenle arz iri çabamız site yaşamı içerisinde 7 dolaşma 24 saat kesintisiz yerine getirilen görevler nispetinde, toplum nazarında de türe edilen karşılığı görebilmektir.

“MUTTASIL DEMEDEN ESKİŞEHİR’İMİZ İÇİN ÖZVERİYLE, SADAKATLE, YILMADAN, SABIRLA GÖREVLERİNİZİ YERİNE GETİRMEYE BITMEME EDECEĞİNİZE ILGIYLE İNANIYORUM”

Zabıta amacıyla mesleki tatmini; görev yaptığı şehirdeki yaşam düzeni, şehir paydaşlarının huzuru ve vatandaşlarının sağlığı oluşturur. Erdemli müsaadelerinizle güzel kentimiz Eskişehir’ in zaman geldiği nokta itibari ile özveren çalışmalarıyla bu şehre yardım sunan teşkilattaki yekpare arkadaşlarımı kutlulamak istiyorum. Zabıta teşkilatlarımızın bugünlere gelmesinde yer balaban katkıyı sunan siz nadir mücahede arkadaşlarımı istekle tebrik ediyorum. çıktı dahi araliksiz demeden Eskişehir’imiz amacıyla cansiparane, sadakatle, yılmadan, sabırla görevlerinizi namına getirmeye devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Bu anahtar ile polis teşkilatımızın kuruluşunun 196’ncı yıldönümü sizlere ve Eskişehir’imize hümayun olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi binası uğrunda günün anısına ışık çektirildi. Elan sonraları Polis Teşkilatı’nın 196’ncı yılı kesilen çörek ile kutlandı.

Share: