Esrar, yaman mamulleri ve ispirto piyasasına ait öneri TBMM Doğruluk Komisyonu’nda

TBMM Hak Komisyonunda, Kötü, Kötü Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Yasa ile Ara Sıra Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine bitmeme ediliyor.

Teklifin geneli üzerinde milletvekilleri alay aldı.

İYİ Tümen Aksaray Mebus Ayhan Erel, teklifin gerekçesinin kaçakçılığı göğüslemek ve taşıt dışı üretimi ortadan buyurmak olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkürname etti. Fakat kaçakçılığı teşvik eden, buna neden olan sosyolojik sebeplerin araştırılıp araştırılmadığını soran Erel, “Ego, sigara ve etil alkol kullanmayan ayrımsız yaşama olarak sigaraya ve alkole yapılan zammın, her geçen gün artarak bitmeme fail bu zammın, kaçakçılığa ve kaçakçılığa laf ürünlere olan talebi arttırdığını düşünüyorum.” dedi.

Vergiler arttığında vatandaşın esrar ve ispirto tüketimini bırakmadığını, gizlice yahut kendi yaptığı ürünü kullandığını öne süren Erel, vatandaşın kaçakçılığa ve kaçakçılığa laf olan ürünlere eğilmesinin temelinde oran yoluyla piyasaya genişlik edilen ürünlerin çokça fiyatlı olmasının yattığına yönelik değerlendirmede bulundu.

MHP Kırıkkale Saylav Halil Öztürk ise teklifte, esrar ve yaman mamullerine yayın izlem sistemi getirilmesi, varaka sigara kağıdı ve sigara filtresi boşaltmak isteyenler amacıyla yıllık 2 bilyon adet istihsal kapasitesine erbap yapı ihdas zorunluluğu getirilmesi, işaret izleme sistemine engelleme edenlere Ekincilik ve Orman Bakanlığından izin belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara kodes cezası öngörülmesi, yaman, kötü mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya büyüklüğünde teminat alınması; kesintisiz 1 yıl süresince çevir sinyali alınamayan cep telefonlarının IMEI’lerinin pasife alınması gibi kaçakçılık ve mevzuat dışı çalışmalar hakkında balaban düzenlemelerin bulunduğunu kaydetti.

“Esrar: Gezegenimizi Zehirliyor” raporuna göre duman ve türevlerinin kullanımından muhit yılda 8 milyondan fazla insanın öldüğünü tamlayan Öztürk, bu ölümlerin 1,2 milyonunun ise muhteriz içicilikten kaynaklandığını aktardı.

Öztürk, bu rapora göre, Türkiye’üstelik kötü kullanan erkeklerin oranı azalırken, kadınların oranının arttığını dile getirdi.

Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, yıldırı grupları ve illegal yapılanmalarda mevcut örgütler üzere getirisi faziletkâr, cazip bir para kaynağı olduğunu söyledi. Öztürk, “Kaçakçılığın ülkemize verdiği çok boyutlu zararlara bariyer olabilmek hesabına yapacağımız mevzuat düzenlemelerini berenarı oylumlu bulmaktayız.” diyerek konuştu.

“Algı politikası gizliden gizliye yaman kullanımını artırdı”

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki de DOĞRU Parti’nin 2002’de iktidara geldiğinden beri tütüne karşı mücadele yürüttüğünü, fakat duman ve tütün mamullerinden aldığı vergileri daim arttırarak, tütünü önemli bire bir sağlık kalemi haline getirdiğini savundu.

Tiryaki, 2002 yılında domestik duman üretimiyle geçimini sağlayıcı çiftçi sayısının 400 bin olduğu adisyon edilirken, bu rakamın zaman 50 bin evet dahi 70 bin olarak konuşulduğunu hatırlattı.

Türkiye’bile yetişen tütünün sigarada kullanım oranının 2003’te yüzdelik 42 iken TEKEL’in özelleştirilmesinden sonra yüzdelik 11’e düştüğünü anlatan Tiryaki, kazanç artırımıyla şirketlerin sigara üretimi azalsa üstelik tahminlere bakarak 20 bilyon adet atıf ve geriden geriye sigara tüketiminin bahis konusu olduğunu ati sürdü. Tiryaki, “Yani bu yürüttüğünüz algı politikası sigara tüketimini azaltmış değil; tamlık tersine, sarmalık tütün, ‘kaçak’ dediğimiz tütünün kullanılmasının oranını arttırmış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ise beraberinde getirdiği sarmalık ve yaprak tütünü göstererek, bunların domestik tütün olduğunu ve yerli tütünün Adıyaman, Malatya, Batman üzere illerde üretiminin yapıldığını dile getirdi.

Tutdere, evcil tütünün yetersiz dışından getirilen uğrun yaman ile bir olmadığını, fakat bilcümle çaktırmadan kötü ile karıştırıldığını ve üreticiye kavisli yapıldığını, vatandaşın kıygın edildiğini öne sürdü.

Teklifle, domestik ürünün birlikte sinsice esrar kabil değerlendirileceğini savunan Tutdere, “Bu işi çözmek istiyorsak kaçakçılık kanununda, içiş özelliğine topluluk yerli tütünü ayrıklık dışında ağrımak lazım. Tütün ticaretini, evcil tütünü dahi içine katacak bire bir hüküm ihdas etmekle bu sorunu çözemeyiz. Cezaevi cezası, yerli yaman amacıyla tamamen ortadan kalksın, millet üstelik abat soluk alsın.” ifadesini kullandı.

Komisyonda, maddeler üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Share: