Bala ziyaret merkezlerinin bulunduğu il ve kaymakamlık sayısı 138’e yükseldi

Türe Bakanlığınca, otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî iş kurulması işlemlerinin yapıldığı bala mülakat merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılması Karşı Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla şahsi ilişki kurulması”na ait bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle geçmiş kendisine 11 ilde yavru görüşme merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de neden olan “icra vasıtasıyla bala teslimi”hangi sonuç veren yeni aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala müzakere merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üstüne el ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere düzentileme başlatıldı. Bu kapsamda bala musahabe merkezlerinin bulunduğu diyar sayısı 44, kaza sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 mülk ve ilçede bala ülfet merkezi kullanıma sunuldu.

Yavru ziyaret merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 çocuk teslimi ve çocukla zatî pazar işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk doğrulama işlemi, henüz ilk yürütme müdürlükleri yoluyla makul tıpkı harç ve ücret yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri eliyle yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala musahabe merkezlerindeki amal, çıktı adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri yoluyla hesabına getirilirken, çocuk teslimine ilgilendiren işlemlerde harç ve masraf ya dahi başka seçkin ecir alınmıyor. Masarif, Türe Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve aksiyon düzeyleri gözetilerek hazırlanan müzakere merkezlerindeki işlemler, uzmanlar yoluyla cebren değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, elbet davranmaları gerektiği üzerine delalet edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Söz konusu görüşme merkezlerinin mevki genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: