Fabrikada zehirlenen 3 iştirakçi, sonuç yolculuklarına uğurlandı

BOLU’nun Gerede ilçesinde, ayrımsız jelatin fabrikasında tasfiye odasındaki vanayı taharri amacıyla gittikten sonraları sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi, toprağa verildi. Gazdan etkilenen diğer iştirakçi Enes Kayış’ın hayati tehlikesi devam ederken, olaya müdahalede hastanelik olan 3 itfaiye eri da taburcu oldu.

Görüngü, geçkin saat 22.50’de Gerede Tevhit Uran Bölgesi’nde kâin tıpkı jelatin fabrikasında meydana geldi. Geceleyin vardiyasında etkin işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde mevcut vananın kontrolünü ayırmak üzere alana girdikten sonradan dışarıya çıkamadı. Durumu ayırt eden farklı 3 düzentileme arkadaşı daha art arda arıtma alanına girdikten sonraları çıkamadı. Fabrikada etkin değişik işçiler, durumu 112 Ivedili Davet Merkezi’ne vukuf verdi. Görüngü yerine afiyet, polis, itfaiye ve AFAD ekipleri irsal edildi. İtfaiye ekipleri, süzgün halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Keyif ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş (31), Yasin Başyiğit (23) ve Emrah Deniz’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİZehirlenen diğer iştirakçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Enes Kayış’ın durumunun korkulu olduğu, entübe edildiği ve dirimlik tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde memur 3 itfaiye eri birlikte içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine rağmen sızan gazdan etkilendi. Gerede Azamet Hastanesi’nde tedaviye alınan itfaiye erleri Ramazan Cins, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Layemut, taburcu oldu.Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Bahir üzere, Gerede ilçesindeki Kullanılmamış Camii’de cenaze namazı kılındı. Törene, işçilerin yakınlarının birlikte Bolu Valisi Erkan Tığ, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Şehremini Mustafa Allar ve çokça sayıda vatandaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının peşi sıra Bahtiyar Karataş, Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit dahi Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Deniz’in cenazesi ise eşinin memleketi Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.ADLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOROlayla ilişkin müddeiumumilik yoluyla başlatılan soruşturma sürüyor. Sızıntının sebebi ve ihmalin olup olmadığıyla ilişik serbest çaplı sormaca devam ediyor. Bu kapsamda polis tarafından fabrika akşam vardiyası amiri ve fabrika müdürü ile olayın birlik tanıklarının ifadeleri alındı.

Share: