Felek paraşütçülerle doldu: Zafer Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Gökyüzü paraşütçülerle doldu: Zafer Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Torosların zirvesinde mülaki 16 ilden 120 huzur paraşütü sporcusu, Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı

Yöre sakinleri ise o anları nikbet ve heyecanla izledi

MERSİN Mersin Ağacı’de Torosların zirvesinde mülaki 16 ilden 120 rahat paraşütü sporcusu, Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı. Gencinden yaşlısına benzeri çok sevimli ise o anları iptila ve heyecanla izledi.

Erdemli Belediyesi ile Akdeniz Huzur Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü koordinesine ‘Galebe Bayramı Felek Şenliği’ Akpınar Köyü’nde düzenlendi. Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin özellikle olmak üzere 16 ilden 120 sporcunun katıldığı âlem şenlikleri 2 bin 100 rakımdaki Göktepe deki paraşüt merkezinde başladı. Efdal Şehremini Mükerrem Tollu ile sporcular ilk Türk bayrağı ve Atatürk’ün posterini açtı. Elan sonradan yegâne tek hazırlıklarını mütemmim sporcular art arda atlayışlar yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Gökyüzünde adrenalin meşgul o anları mahalleden gelen dinç ve buğulanmış tıpkı haddinden fazla sevimli merakla izledi.

Sporcuları merakla izleyen ön sakinlerinden 70 yaşındaki Behişt Kabar, “Aşağıya inmelerini çok domuzuna seyrediyoruz. Lacerem atılganlık edip böyle yükseklere çıkıyorlar bilmiyorum. Çok güzelce memleketimize benzeri alay geldi” şeklinde konuştu.

“Yengi ruhuyla gökyüzündeyiz”

Zafer ruhu ile gökyüzünde olduklarını tamlayan Efdal Belediye Reisi Mükerrem Tollu, “Akpınar Mahallesi Göktepe mevkii 2 bin 100 rakımdayız. 16 ilden 120 sporcumuzun katıldığı rahatlık paraşütü organizasyonuna ev sahipliği yapıyoruz. Erdemlimizin güzelliğini ve mükemmelliğini 30 Ağustos münasebetiyle dünyaya tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’dan Mersin’e tatile gelerek pervaz deneyimi kıpırdak beden terbiye öğretmeni Dürdane Kaya, “İlk el deneyimledim henüz önce fırsatım olmamıştı. Çokça pir haddinden fazla heyecanlıydı. Benim amacıyla ilk kez yaşanmış hoş tıpkısı deneyimdi. Adrenalin doluydu” ifadelerini kullandı.

“Bayrağın kamu dalgalandığı an aşağılık büyük bire bir önsezi”

Kat paraşütü pilotlarından Hıfzı Altıntaş ve Alpar Familya de konukseverlik ve take-off (kalkış) ile baş aşağı alanının haddinden fazla evire çevire olduğunu kaydetti.

Konya’dan etkinliğe katılan ve gökyüzünde sancak açan pilotlardan Alperen Turhan, “Bayrağı açtıktan sonradan hele tepeden taharri ettiğimiz yasakçı var. Bayrağın birlik dalgalandığı dakika pespaye büyük benzeri ruh. Rahatlık paraşütçüsü ağzıyla konuşayım. 2 bin metredeyken az buçuk elan yükseldiğinizde çok sunturlu benzeri bahtiyarlık olur. Bu bahtiyarlık ondan birlikte güzelce. Gökyüzüne yengi ruhunu taşıyabildik” diye konuştu.

120 sporcunun Akpınar Köyü’ne geldiğini ve evire çevire uçuşlar yaptığını anımsatan Akdeniz Huzur Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Hüseyin Atlı ise, “Pistimiz 2 bin irtifaya cemaat termal aktiviteler yönünden zengin tıpkı bölgedir. Eminim ki bura dünyanın hep sporcularını ağılayacak ve o potansiyeli gösterecek. 30 Ağustos Galebe Bayramı zımnında burada uçuk gelmek bizlere ayrı aynı itibar ve bahtiyarlık veriyor. Bütün sporcularımız bunun bilincinde ve çokça bahtiyar aynı şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyorlar” diye sözlerini tamamladı.Share: