Garo Paylan’dan Bakan Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Dam Namına Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, güzeşte hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları musahabe ederek tetkikat yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar eliyle dam kendisine kullanıldığını belirten Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının dam adına kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini durdurmak amacıyla hastalık bire bir öz yapmıyorsunuz” diyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta tetkik yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ait Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi haddinden fazla efdal yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın balaban çoğunluğunun yok edildiğini, geride kalanların üstelik bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi dolayısıyla cehennem olmak amacıyla olduğunu tespit ettim” diyen Paylan, Icra Vekili Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını kurtarmak üzere hastalık harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır kendisine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini durdurmak amacıyla illet aynı madde yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Himaye Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını hastalık korumaya almıyor? Bu illerdeki Esirgeme Kurullarının şimdiye büyüklüğünde koruma altına aldığı gayrimenkul kültürel varlıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını yok olmaya infirak eden, bu illerdeki Himaye Kurulları karşı anket açacak mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı bozulmuş, kaçı tehlikeli hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi dahi kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilgili izleri bilinçli adına yok ettiren izzet politikasını tagayyür etmek için bire bir girişiminiz olacak mıdır?”

GÖRÜNTÜ: ARŞİVShare: