“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini fazla ziyaretçi çekti

Giresun’da mineralli suyun aktığı parafin taşlar ve firuze mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini fazla dirilik gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde kâin Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Özel İdaresi Firez ve Sosyal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, balkon şeklinde büyüklü küçüklü çok sayıda gölet oluşturuldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının bile desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların peşi sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu zaman 7 Temmuz’da ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar karaca yolu güzergahında bulunan travertenler, evcil ve ecnebi ziyaretçilerden gösterişli bent gördü.

Giresun İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üzerinde emanet gezdi.

“Haddinden Fazla beğendik, doğa bozulmamış, henüz da güzelleşmiş”

Samsun’dan müracaat etmek üzere kente gelen Ihtisas Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini görüşme ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle majör tıpkısı yer olduğunu rapor fail Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz büyüklüğünde pir, Giresun’a ve Şarki Karadeniz’e yakışan bire bir düzlük reşit. Semavi Göl’den çıkıp dahi buraya geldik. Çokça beğendik, natür temiz, henüz de güzelleşmiş.” dedi.

Istem Adi üstelik travertenleri ilk kez gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kabil, çok adamakıllı tıpkı düz. İnşallah halkımız burayı bozulmamış tutar ve bozulmaz. Gün Doğusu Karadeniz’de hakeza benzeri düz olacağını hiç anlayış etmezdim, çokça şaşırdım. Firuze kalite domuzuna, suyu bile soğuk ve pir.” diyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş üstelik haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden mevrut Gülizar Bacanak da Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ego seçkin devir Pamukkale’ye başvurmak isterdim, meğer Pamukkale ayağımızın dibindeymiş dahi haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Cenabıhak razı olsun, çokça adamakıllı, süper aynı yer. Bilcümle söylüyorlardı hakeza bir düzlük olduğunu, bu kadar mebzul olduğunu ummuyorduk, koymak talih oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Vazıh, Göksu travertenlerinin “mini benzeri Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması çok hoşuma gitti. Henüz giderek eminim oluşumlar büyüyecektir ve daha birlikte domuzuna olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Su Münevver ise travertenlerin, insanların derece vermesi ve koruması müstelzim ayrımsız saha olduğunu vurguladı.

Share: