Gizler ve sazlıklardan temizlenen Tunca Nehri kuruma noktasına geldi

Esrar ve sazlıklardan temizlenen Tunca Nehri kuruma noktasına geldi

Tunca Nehri’nde yapılan temizlik çalışması vatandaşları sevindirdi

EDİRNE – Edirne’nin oylumlu su kaynaklarından birisi olan ve kuraklığa bağlı yerine sazlıklarla kaplanan Tunca Nehri’nde yapılan günahsızlık çalışması vatandaşları sevindirirken, bildirme kurak dönemlerinden birini yaşaması ise endişe veriyor.

Kışın taşkınlarla, literatür ise kuraklıkla gündeme mevrut Tunca Nehri, geçtiğimiz haftalarda Celal Su İşleri Edirne 11’nci Nahiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan saflık çalışması sonrası adeta eski görünümüne kavuştu. Köprünün ayaklarını saran sarıkız yığınları ve sazlıklardan im kalmadı.

Mevsim yağışlarını almadığından âlem su düzeyi düşen ve kuruma noktasına gelen Tunca Nehri; sazlık, duman yığınları ve çöplerle kaplanınca adeta aynı aynaz görüntüsü ortaya çıkmıştı. Bu görüntülerin kente yakışmadığını belirten vatandaşlar, nehrin temizlenmesi için yetkililere çağrıda bulunmuştu. Edirne Valiliğinin talimatları sonrası harekete güzeşte DSİ Edirne 11’nci Havza Müdürlüğü ekipleri, nehrin otlarla kaplanan ve bataklık haline gelen kısımlarında katışıksızlık çalışması başlatmıştı. Yapılan günahsızlık çalışması sonrası bölüm yüzüne çıkan Tunca Nehri, yerel ve yabancı vatandaşların bent odağı haline geldi.

Kuraklık tehlikesiyle yüz yüze mütezayit nehirde yapılan günahsızlık çalışmalarının peşi sıra, bataklık nedeniyle oluşan dokunaklı kokunun bile ortadan kaybolduğu görüldü.

“Bakınca insanın içi açılıyor”

Tunca Nehri’nde yapılan katışıksızlık çalışmasından çok memnun kaldıklarını söyleyen vatandaşlardan Ferişte Taşçı, “İlk başta çöpler ve sazlıklar vardı. Demincek temizlenince çok güzel oldu. Bakınca insanın içi açılıyor. Güzeşte hafta saffet yapılmadan önce akarsu yüzeyi sazlıklarla kaplıydı. Benzemek de içimizden gelmiyordu. Şu an arı sili oldu, küllük bulunmayan, otlar yok. Irmak dönme yüzüne bundan sonra. Kenarlar üstelik tertemiz oldu” dedi.

Nehirde kuraklığa kapalı kendisine oluşan sazlıklardan âlem suyun gözükmediğinin altını çizen Taşçı, “Nehirde arılık çalışması yapılmadan ilk işe gittiğim antlaşma çokça pisti, sazlıklar doluydu. On Paralık iyice görüntüsü yoktu. Deminden yapılan çalışmada kenarları bile temizlediler, henüz güzelce oldu. İşe giderken belli belirsiz üstelik olsa tıpkısı eğilip bakıyorum, içiş açılıyor. Yani haddinden fazla memnunum. Bu vesileyle Valimize ve Devlet Su İşleri ekiplerine teşekkür ediyorum” ifadelerine meydan verdi.

Çevreye ve nehirlere çöp atan insanlara duyarlılık çağrısında bulunan Gültekin Susantez, saflık yapılmadan önce Tunca Nehri’nin bataklık ve çöplerle ciltli olduğunu hatırlatarak, burada hem insanlara hem de yetkililere güçlük düştüğüne değindi.

“Kovanlık çalışmalarından mutlu kaldık”

Tunca Nehri’nin 1 hafta geçmiş sazlıklarla ciltli olduğunu hatırlatan Mantalite Susantez, sililik çalışmalarından muhit memnun olduklarını ve bunun devamının sağlanması gerektiğini tabir etti. Tıpkısı yere gittiğinde çöpünü yanı sıra taşıdığını ve sunma mümasil yararsız tenekesine attığını tamlayan Susantez, vatandaşlara dahi bu konuda duygulu olmaları ve yerlere gübür atmamaları üzerine çağrıda bulundu.

Yapılan emek sonrası Tunca Nehri’nin ortaya çıktığını ve domuzuna göründüğünü aktaran Susantez, kışın bol yağmur olmasını ve nehirlerin da suya doymasını beklediklerini söyledi.

Share: