Güroymak’ta husumetli aileler barıştırıldı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde aralarında hasımlık bulunan iki sülale barıştırıldı.

2022 yılında Çelik ve Erol aileleri beyninde yaşanan ve tıpkısı kişinin hayatını kaybettiği düşmanlık, Güroymak ilçesi Nurtepe Mahallesi Şeyh Tertemiz Camii’nde hazar programı düzenlenerek kanaat önderlerinin girişimi sonucu barışla sonuçlandı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mütekellim Şeyh Yazıksız Medresesi müderrislerinden Ahmet Sayın, “İslam, adından da anlaşılacağı amacıyla selam ve barış dinidir. Kardeşliği nişan edinen bu ilmek başka bilcümle toplumsal bağlardan elan derinlikli benzeri kardeşliği referans etmektedir. Mensubu olduğumuz dinin ‘Müslümanlar muhakkak kardeştirler. Aralarında ayrımsız husumet olduğunda onları barıştırın” emri ile Elçi Efendimizin 1400 kesir sene önceki ‘ayaklarımın altına aldım’ dediği ilkel çağ davasını bizler bu cahiliye adetini büyüklerimizin ve sizlerin sebebiyle ayaklarımızın altına almış olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sevinci bizlere yaşatan Allah’a hamd ediyoruz ve onun kutlu elçisi ve özgürlük peygamberine binlerce salat ve esenleme getiriyoruz” ifadesini kullandı.

İslam dininin tıpkısı zamanda içtimai tıpkısı din olduğuna ilgi çeken Sayın, konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Bire Bir yandan Rabbimize cebin olan kulluğumuzu emrederken, değişik yandan içtimai sıra ve münasebetlerimizi de tertip etmektedir. İslam, doğruluk kavramını sosyal sistemin sunma bayır hesabına yerleştirmiştir. Bu nedenledir ki Allah’ın değişik benzeri adı de Hak’tır. Hal böyle iken esefle görüyoruz kim bizim toplumumuzda arada sırada hak ihlal edilmekte, toplumsal ilişkilerimiz ızdırap almakta, sulh atmosferi sekteye uğramaktadır. İşte dilek edilmeyen bu keleş durumların telafisi yine bu topraklarda tekrar bu tarihsel coğrafya bize bağış etmektedir. Ulularımızdan zekâ eyliyoruz, bilgelerimizden hatır alıyoruz ve alimlerimizden defa öğreniyoruz. Sadece özlük hayatımızı önemsediğimiz tıpkısı maltalık tarzımız olamaz. Yalnız ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi adına getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim için tıpkı aydınlıktır. Ancak kardeşlerimizin adalet ve hukuklarını boşlama ve ihlal almak bu yolculuğumuzu de zehirlemektedir. Değme devirde kadın olduğumuz göçmen ve ensar kardeşliğini bu çağda yeniden istihzar ve hayata alıntı vaktinin geldiğini bilmemizi dilek ediyorum. Çünkü kamil bire bir Dindar olabilmenin yolu, dünya ve öbür dünya cennetini elde etmenin yolu Mütedeyyin kardeşlerimizin haklarına uymak ile mümkündür.” diyerek konuştu.

Program, seçkin iki eş fertlerinin Kur’an-ı Selek’in altında geçerek barışmasıyla sona erdi. Programa bölgenin kanma önderleri, herhangi bir iki eş fertleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. – BİTLİS

Share: