Hatay olgun: Hatay Mutfağında Geçmişten Günümüze Mesul Istihsal, Sorumlu Istihlak Var

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Evi, kentin gastronomisinin sunu iyice şekilde işlendiği Unutulmaya Beniz Tutmuş Hatay Yemekleri ve Babaannemin Saklı Mutfağı kitaplarının tanıtımına sülale sahipliği yaptı.

Hatay’ın artağan topraklarında üretilen ürünlerin sofrada lezzetli ve sağlığa müfit birer kemirmek olma serüvenini ele alan kitapların tanıtımı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Umum Sağlığı Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Nazan Çekişme’ın katılımıyla Hatay Gastronomi Evi’nde yapıldı. Fatma Istem Tecirli’nin kaleme aldığı kitaplar, eskiden Hatay sofralarının kafa konuğu olan yemekleri tarihin tozlu raflarından alıp yeniden sofralarımıza taşıyor.

“NAZAN SAVAŞ’TAN MESUL ÜRETİM VE MESUL TÜKETİM VURGUSU”

Tanıtımda mütekellim Prof. Dr. Nazan Cidal, ” Mürekkep Milletler’in 17 hedefi var bunların 17’si da el sağlığıyla ilgili. 12. maksat Mesul Istihsal ve Sorumlu Istihlak üzerine. Bu tasavvur doğrultusunda İsveç Büyükelçiliği mutfaklarda üretim ve istihlak süreçlerinde dimdik materyal ile herif sağlığına yarar sağlayıcı besin değeri efdal gıdalar üretilmesi konusuna vurgu yapıyor. Ancak Anadolu’de ve Hatay ilimizde yemekler geçmişten bugüne çatışma bu tatlılıkla yapılıyor. Annelerimizin yüzlerce almanak aş damı geçmişinde doğrusu bu mezhep var. Fakirlik zamanlarında bile çok ayrımlı ve yarayışlı yiyecekler üretilmiş ve tutumsuzluk edilmeden tüketilmiş” dedi.

Tanıtıma katılan konukların geçtiğimiz günlerde Michlen Yıldızı düzlük Türk lider ve restoranlar üzerine “Şeflerimiz Michlen Yıldızı’nı becerileri ve yemeklere sanatsal değerler kattıkları amacıyla alıyor. Şeflerin yemekte geçer not malzemeleri özenle seçmesi de çokça heybetli” demesi konusunda Nazan Çarpışma, “Şehrimizde standartlara bakarak Michlen Yıldızı’na namzet olacak çok sayıda lider ve mekan var” ifadelerini kullandı. Hatay Gastronomi Evi, Michlen Yıldızı düzlük Türk şefleri ve restoranları kutladı.

KİTAP YALNIZCA TARİFLERİ DEĞİL GEÇMİŞE DAİR ANILARI ÜSTELIK İÇERİYOR

Edip Tecirli kitaplarında sadece tariflerin değil hikayelerinde yer aldığını söyleyerek, çocukluğunda babaannesiyle ilgilendiren biriktirdiği anılara kitabında bile düzlük verdiğini anlattı.

Kitap tanıtımına Cumhuriyet Ahali Partisi Reyhanlı İlçe Başkanı Nihat Dağ’ın birlikte çok sayıda mihman katıldı. Katılımcılar bile kitabın Hatay’ın gastronomi tarihine kandil tutan bulunmaz tıpkı yapıt olduğunu dile getirdi. Kitabın içeriğinin beraberinde mergup fotoğraflar birlikte medih aldı.

Kitap tanıtımında Hatay mutfağının hususi lezzetleri beyninde düz düzlük patatesli köfte, Gastronomi Evi’nin aşçıları ve Yazar Tecirli eliyle yapıldı.

Share: