Havalar soğudu, gripten sakınmak isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tuttu

– Hastanelerde su arttı, gripten tevakki etmek talip vatandaşlar aktarların yolunu tuttu

Mevsim geçişleriyle, aktarların ağırbaşlı mesaisi başladı

‘Sarı kızıl’ iken, ‘solgun meydan’ oldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’üstelik hastanelerde yoğunluk arttı, vatandaşlar şita aylarının gelmesiyle birlikte ortaya sâdır mevsimlik gripten sığınmak amacıyla aktarların yolunu tuttu.

Diyarbakır’dahi kış aylarının başlamasıyla beraberinde mevsimsel gribi birlikte getirdi. Mevsimlik gripten tevakki etmek talip vatandaşlar, aktarlarda satılan çam koza macunu ve pekmezi, ıhlamur, zencefil, zerdeçal, tarçın, adaçayı kabil bitkilere alçak arzu gösterdi. Henüz önce ‘sarı değerli’ namına nitelendirilen ıhlamurun fiyatı artınca ‘sarı alan’ demeye başladıklarını söyleyen Bağlar ilçesinde aktarlık işleyen Hamza Geçici, şita aylarında natürel ürünlerin vatandaşlar vasıtasıyla gösterişli demet gördüğünü söyledi. Palyatif, “Talepler başladı kışa methal yapıyoruz, itici algınlığına karşı bitki ilaçları geçişsiz olacak. Ego geçirdim ve hastaneye gitmeden nebati yollarla atlattım. Ihlamur, şita çayı ve atom gibi bitkilerin çaylarını karıştırıp içtim şu anda iyiyim. Bu yıl kâm fazla olacak, fakat fiyatlar efdal. Ihlamura bir vakitler zerrin zer diyorduk, şimdi ise solgun saha diyeceğiz. Kilogramı 450 TL civarında 500’e doğru gidiyor. Doktorlar üstelik aktarlara yönlendiriyor, hatmi çiçeği ve papatyaya başkaca karışık kış çayını öneriyor” dedi.

“Kimyasaldan kaçıp doğalı yeğleme ediyoruz”

Müşterilerden Başkomutan Çiçek, mevsimsel geçişlerde grip ve nezleden korunmak amacıyla kimyasal ilaçlardan kaçıp tabii bitkiler kullandığını söyledi. Çiçek, “Alelhusus sezonluk geçişlerde antipatik algınlığı çokça çok oluyor, evde üstelik şimdiden nezle ve grip üzere belirtiler başladı. Bu yüzden havari yönünün perçinlemek üzere bitkisel çaylar alıyoruz. Biliyorsunuz şu anda bir nice besin ürünleri katıksız değil, muafiyet sistemimiz zayıflıyor. Bu aktarılma da önlemimizi kabul etmek amacıyla aktarlardan katıksız malzemelerimizi alıyoruz. Ben gayet memnunum faydasını gördüm, kimyasal ilaçlardan uzak durarak elimizden geldikçe katıksız yollara başvuruyoruz” diye niteleyerek konuştu.

(MB-AKK-SO-Y)

Share: