Hilmi Güler: “Ferrero rakiplik hukukuna ters akıntı ediyor”

Rekabet Kurumu tarafından ‘fındık sektöründe hukuka yeraltı işlemleri belirleme edildiği’ gerekçesiyle sormaca açılan İtalyan firması Ferrero’ya karşı evvel girişimi başlatan Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, “İlgili firmanın rakiplik hukukuna cebin benzeri takım aykırılıklarını tespit ettik. Bunun üstüne tıpkı hukuki süreç başlattık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 54 TL’lik fındık aya denk açıklamasından 33 bölüm bilahare fındık sektöründe inhisar oluşturmayı amaçlayan İtalyan firmasının fiyat açıklamasına karşı girişimlerde bulunan Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Rakiplik Kurumu’nu devreye sokarak hukuki süreç başlatılmasını sağladı. Hukuki proses içerisinde araştırmalarını ve incelemelerini sürdüren Rekabet Kurumu, İtalyan firmasına sormaca açma kararı aldı.

“Rekabet hukukuna aykırılıklar belirleme edildi”

Konuya ilişkin gazetecilere açıklamalarda mevcut Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındık üzere çalışmaya ve çaba göstermeye devam ettiklerini belirtti. Üreticinin hakkını korumak üzere icraat yaptıklarını ve hukuki aynı süreç başlattıklarının altını çizen Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Yaptığım çalışmalarda rekabet hukukuna alın bire bir mızıka aykırılıkları belirleme ettik. Bunun üzerine aynı hukuki proses başlattık. Cumhuriyet tarihinde buna eş hâller yaşanmış fakat bütün reddedilmiş. Bu defa çok gösterişli dosyalar hazırladık. Yaptığımız çalışmalarla piyasada monopsonik tıpkı ortalık olduğunu gördük. Bu yüce aynı fehva. Bunu hukuki olarak ele aldık ve Rekabet Kurumu’na başvurduk. Bu alım bilindiği amacıyla ülkemizin ferman haklarını temelden esirgeyici bir alım. Onların uzmanları geldiler, incelemeler yaptılar. Yaptıkları çalışmalarda başlattığımız türel süreci ağırbaşlı buldular. Toplantıda civar çalışmaların, belgelerin, bilgilerin ve karşılaşılan durumun türel namına dokunaklı olduğunu gördüler ve bu araştırmayı ve soruşturmayı benzeri şekilde neticelendirdiler. Hukuki süreç devam ediyor. Biz de bu çalışmalarımızı sürdürmeye bitmeme edeceğiz.”

“Iş paradan üstündür”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatlarının konusunda açıklayan fiyatı ‘kabul edilebilir ayrımsız öz değil’ diye niteleyerek nitelendiren Başkan Güler, bunun üstüne iş başlattıklarını ve yaptıkları çalışmanın Rekabet Kurumu yoluyla doğru bulunduğunu vurguladı. Emeğin paradan elan zer olduğunu gösterdiklerini ve firma için soruşturmanın başlatıldığını dile getiren Başbuğ Güler, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız 30 Temmuz’birlikte Ordu’ya teşrif ettiler. Kendileri bile uzmanlara bile dayanarak ilişik kurumlara, bakanlığa, ayrımsız zamanda çığır odalarından alınan bilgiye bakarak kendileri tıpkı eşit açıkladılar. O fiyattan 33 dönme bilahare lacerem bir cüretse aynı başka gelgel yani adı geçen firma piyasaya yeni aynı bedel açıkladılar. Bu kabul edilebilir bir özdek değildi. Dolayısıyla bunu da ayn önüne aldık yaptığımız farklı çalışmalardaki pazarın ve rekabetin hukuka marjinal tıpkı şekilde kullanıldığı tayin edildi ve yaptığımız başvurma da güzel görülerek bu sormaca başlatıldı. Burada emeğin paradan henüz yüksek olduğunu gösterdik. Türel proses çıktı üstelik bitmeme edecek. Biz bile sonucunu yakından izleme ediyoruz” – KALABA

Share: