İngiltere’de can alıcı Türkiye analizi! Rusya ve Ukrayna savaşında kazanan tarafı yazdılar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta üstlendiği arabulucu çalım ölçüm toplayan Türkiye, acun basınının manşetlerini süslemeye devam ediyor. İngiltere merkezli Telegraph gazetesi, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın arkası sıra Türkiye’nin konumuna dikkati çekti. Ankara, iki mutluluk beyninde esirlerin takası ve tahıl ihracatı konularında aktör yerine öne daha çok.

“ERDOĞAN BOŞLUĞU TAVLANDIRMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ”

“Putin’in Ukrayna’daki savaşının temel galibi Türkiye” antetli analizde, “Rusya’nın Avrupa ve Ölçülü Asya’daki etkisinin zedelenmesiyle Erdoğan, boşluğu desteklemek üzere harekete geçti.” denildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen hafta “Türkiye Yüzyılı”nın doğmakta olduğunu duyurduğu anımsatılarak, “Ülkesini gösterişli günlere kavuşturma sözü verdi.” ifadesi kullanıldı.

“TÜRKİYE ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

Erdoğan’ın, ” Osmanlı Devleti’nin gücüne, lehçe hakimiyetine ve İslami değerlerine duyduğu hayranlığı gizlemediği, bu adımları strateji edecek gibi göründüğü” vurgulandı.

Türkiye’nin, erke arzını, akla yatkın fiyatlı ithalatı güvence altına alma ve elini ihya çabalarının ayrımsız parçası olarak Doğu Avrupa ve Orta Asya’birlikte kendini gösterdiğine dikkat çekildi.

TAHIL KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNE AYRI BİR DÜZ VERİLDİ

SÖZ KONUSU analizde, “Türkiye, birlik çıkarlarını dengeleyemeyen bir Rusya’nın bıraktığı boşluğu doldurmaya çalışırken, ayrıksı taraftan Vladimir Putin’i yabancılaştırmaktan özenle kaçınıyor. Ukrayna’birlikte savaşın başlamasından bu yana, Türk Reisicumhur istediğini bürümek üzere herhangi bir iki tarafla dahi ilişkisini ustalıkla sürdürdü. Aynı yandan Türkiye, düzinelerce kaslı Bayraktar TB-2 saldırı aracını andıran ortağı Kiev’e gönderdi. Mavera yandan, Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddetti.” tespitine düzlük verildi.

Moskova’nın, sabık hafta çarpışma gemilerine yapılan insansız çekicilik aracı saldırısı gerekçesiyle tahıl anlaşmasından istifa kararı aldığına belen edilerek, “Putin’i esasen hizaya oyulgamak amacıyla Erdoğan’ın bire bir telefonu yetti.” denildi.

Aynı abece, “Putin’in askerleri bereket kaydedemiyor, mağlubiyetlerle karşılaşıyor. Benzeri ayrıksı imparatorluk ise yükselişte ve sıkıntı adına öne çıkıyor.” şeklinde tamamlandı.

Share: