Iri Taarruz’un üzerinden 100 yıl geçse üstelik bibi Afyonkarahisar’da kurşun ve miğfer bulunuyor

Şişman Tecavüz’un üzerinden 100 sene geçmesine rağmen savaşın yaşandığı arazilerde bozguna uğratılan Yunan askerlerine ilgilendiren miğfer ve mermilere rastlanıyor.

Milli Uğraş yıllarına ilgili teferruatlı yıllardır bölgede icraat eden Afyonkarahisarlı araştırman-yazar Hasan Özpunar, ulaştığı belgelerle Nazik Tecavüz ile ilişik kitaplar kaleme alıyor.

Kentte alan kılavuzluğu birlikte işleyen Özpunar, 100 yıl önceki Afyonkarahisar’da savaşın yaşandığı arazilerde gezerken gücük müddet evvel Yunan askerlerine ilişkin tolga ve çok sayıda kurşun buldu.

Büyük Saldırı’un başladığı araziyi sık sık gezen Özpunar, AA muhabirine, Türk askerinin karışma altındaki Afyonkarahisar’de Yunanlara karşı Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kalecik Sivrisi, Tınaztepe ve Çiğiltepe hatlarında çokça iri mücadeleler verdiğini söyledi.

Arazideki araştırmaları sırasında bölgede Yunanlara ilişik çokça sayıda eşyaya halen daha rastlamanın cins olduğunu nâkil Özpunar, şöyle konuştu:

“Nazik Atak’un 100. yılını kutladığımız bu yılda birlikte Afyonkarahisar’daki arazilerde patlamış ve patlamamış çokça sayıda kurşun var. Bunların birlikte işgalci Yunan askerlerine ilgili ayrımsız miğfer birlikte bulduk. Miğferi, arazide içerisine toprak dolmuş halde gördük. 100 sene sabık küşade arazide tolga, haliyle çok sayıda baran, kar görmüş ve deforme ergin. Bazen parçaları dağılmış olmasına rağmen günümüze büyüklüğünde gelebilmiş.”

“50-60 yıl ilk bundan sonra Yunanlara ait pırtı bulunuyordu”

Özpunar, miğferin Palikarya askerine ilişkin olduğunu dönemin arşiv fotoğraflarını incelemesi ve ön kısmındaki çift çivi kartal ve krallık armasından belirleme ettiğini kaydetti.

Milli Mücadele dönemi açısından miğferin bugüne kadar gelebilen eşsiz asar arasında olduğunu vurgulayan Özpunar, “Tolga ve arazide bulunabilen mermiler, bize 100 sene ilk Afyonkarahisar’dahi haddinden fazla ızdırap mücadeleler verildiğini gösteriyor. Bundan 50-60 sene önceki birlikte bölgedeki arazilerde haddinden fazla sayıda Yunan askerlerine ilişik postallar, kasaturalar ve ayrımlı eşyalar bile bulunduğu biliniyor.” dedi.

“Müzede sergilenmeli”

Hasan Özpunar, Dumlupınar’a kadar olan arazide Yunanlara ait benzer eşyaların dahi halen daha bulunabileceğini bildirdi.

Bulunan eşyaların üstelik esirgeme edilmesi gerektiğine belen eden Özpunar, “Şimdilik bu bulduğumuz Palikarya askeri miğferi ile mermileri, Iri Saldırı zaferini herkese yorumlamak için vitrinimizde saklıyoruz. Ancak, bölgedeki arazilerde bulunan benzer eşyaların Afyonkarahisar’de oluşturulacak Milli Savaşım ve zafer müzesi bünyesinde sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda elimizden geldiği büyüklüğünde desteğe da hazırız.” ifadesini kullandı.Share: