İsrail Dışişleri çalışanları, Türkiye’ye sefirikebir atanmasını videolu mesajla kutladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı çalışanları, Türkiye’ye büyükelçi atanması kararını içtimai medyada yayınladıkları görüntülü mesajla kutladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığına ilişik içtimai iletişim araçları hesaplarından, “Mesajınız var! İsrail ve Türkiye gücük benzeri müddet geçmiş diplomatik ilişkilerinin seviyesini terfi kararı aldı ve mazi Irit Lillian’ın İsrail’in Ankara Büyükelçisi kendisine atanmasına değişmeyen verildi.” notuyla görüntülü bire bir tebrik kartı mesajı paylaşıldı.

“Türkiye’deki bilcümle dostlarımıza mesajımız var” ifadeleriyle paylaşılan videoda, İsrail Dışişleri Bakanlığı çalışanları, İbranice, Türki ve İngilizce kendisine Türkiye’ye kanı gönderdi.

Mesajlarında, İsrailli genç yetkililer “Selam Türkiye, İsrail’den selamlar!”, “Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi üstüne çokça heyecanlıyız. Mazel Tov! (Tebrikler).”, “Türkiye’den dostlarımızın izansız gelmesi çokça iyicene. Sizleri plajlarda görmeyi dört gözle bekliyoruz. Bizim olan sizindir.”, ” İstanbul’da görüşürüz!” ve “Tebrikler Türkiye” ifadelerini kullandı.

Kökleri Türkiye’ye dayanan İsrailli dinç ayrımsız eş çıkışlı dahi “Büyükbabası İzmir’da doğma, Türkiye’bile kökleri olan tıpkı İsrailli olarak benim ve ailemin kalbinde Türkiye’nin yeri çok dinç ve haddinden fazla derin. İsrail’den sevgiler. Haddinden Fazla seviyorum!” diye konuştu.

Büyükelçi nasıp kararı

Türkiye ile İsrail 17 Ağustos’ta, diplomatik ilişkilerin yeniden en son düzeye çıkarılması ve paçarız büyükelçi atanması kararı almıştı.???????

İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi, evvel, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın büyükelçi adına atanmasına değişmeyen vermişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Halen Ankara’da fariza özne Irit Lillian, İsrail’in Ankara Büyükelçisi görevine atandı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlık Komitesinin kararının, İsrail hükümetinin onayının ardından resmilik kazanması bekleniyor.Share: