İSTANBUL-BAKAN ERSOY ÜLKEMİZE GELEN SÂRI 40 MİLYON, GELİR 35 MİLYAR DOLAR

Atatürk Firez Merkezi’nde düzenlenen 2022 Yılı Turizm Istimara Toplantısı’nda konuşan Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hedeflerimizi 47 milyon gezmen 37 milyar dolar adına yukarı yönlü revize etmiştik. Yılsonu hedefimizi yine revize ediyoruz. 50 milyon seyyar, 44 milyar dolar kendisine yılsonu hedefimizi yukarı yöne rötuşlu etmiş oluyoruz. Eylül sonu itibariyle ülkemize gelen yaya sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Sağlık üstelik 35 bilyon dolar oldu dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2022 Yılı Turizm Istimara Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Bakan Ersoy, 9 aylık turizm verilerini ve hedefleri açıkladı. Ersoy, Turizmde haddinden fazla bereketli bire bir sezon geçirdik. Sene başındaki hedefimiz 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelirdi. Şubat sonunda Karadeniz’deki çatışma ortamıyla moraller bozulmuştu. Tümce hedefleri dun akla yatkın düzeltilmiş edeceğimizi beklerken tığ fevk akıllıcasına revize ettik. Imdi krizle bağışıklı olmayı öğrendik. İlk revizyonumuz 28 Temmuz 2022’de yaptık. Hedeflerimizi 47 milyon seyyah 37 bilyon dolar yerine fevk cepheli rötuşlu etmiştik. Yılsonu hedefimizi gene düzeltilmiş ediyoruz. 50 milyon gezmen, 44 milyar dolar olarak yılsonu hedefimizi üst yöne revize etmiş oluyoruz. Ilkgüz sonu itibariyle ülkemize mevrut yolcu sayısı 40 milyon 246 bin oldu. Dirimlik bile 35 bilyon dolar oldu. Bu üstelik yılsonu hedefinin hangi kadar gerçekçi olduğunu bize gösteriyor dedi.

TURİST SAYISINDA 2019 VERİLERİNİ YAKALAYACAĞIZ

Bakan Ersoy, 2019 yılında alıngan rekora verilerin çok yaklaştığını gördüklerini ve TÜİK verilerindeki değişimden de bahsetti.

Krizlere bağışıklık kazanıldığını tabir fail Ersoy, değişik ülkelerin verilerinin 7 maaş hesapladığına ilgi çekerek, Bizim rakip adına belirlediğimiz ülkeler, İspanya, İtalya ve Yunanistan. 2019-2022 7 aylık verileri kıyasladığımız devir İspanya seyyar sayısında yüzde 18 geride, İtalya yüzdelik 29, Yunanistan yüzdelik 12 geride. Türkiye 7 maaş verilerde yüzde 7 geride. Yılsonunda beklentimiz eksiklik 3 ile bitirmek. Neredeyse 2019 verilerini gezgin sayısı olarak yakalamış olacağız diyerek konuştu.

YILSONUNA ARTI 18 İLE KAPATACAĞIZ

Ersoy, Dirimsel bacağından bakıldığında ise, İspanya yüzdelik 6 geride, İtalya yüzde 13 geride, Yunanistan yüzde 4 gerideyken tığ 7 mahiye veride 2019’a bakarak yüzdelik 12 artıdayız. İnşallah yılsonunu yüzde 18 pozitif ile kapatacağız dedi.

TANITIMLAR SAYESİNDE MİCHELİN RADARINA GİRDİK

Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansı’nın çalışmalarına bile değinen Ersoy, tanıtımın önemine ilgi çekerek, Türkiye TGA’üstelik açık açıklık yeryüzü ferah ve sunu etkili tanıtım fail talih oldu dedi.

Michelin Rehberi’hangi birlikte özen çeken Bakan Ersoy, 21 Nisan 2022’de Michelin Rehberi’nin İstanbul’üstelik lansmanı oldu. 11 Ekim’da yıldızlama töreniyle sertifikasyonlarını dağıttı. Kalifiye turist istiyorsanız turizm gelirlerinizi artırmak istiyorsanız atmanız müstelzim adımlar var. Ayrımsız tanesi tanıtım, tıpkı tanesi uluslararası rakiplik fail, potansiyeli olan ürünlerinizin yemeden içmeden Türk firmaları vasıtasıyla değil arsıulusal firmalar eliyle tescil edilmesi gerekiyor. Türkiye yerine tescil etmeniz tam olmuyor. Tığ ilk kez yapılması müstelzim adımları attık, ısrarlı takiplerimiz sonucunda, tanıtım da yapmamız sebebiyle Michelin radarına girdik ve restoranlarımızı tayin etmeye başladı. Hep 53 lokanta takibe derece görüldüdedi.

KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NE 5 İLAVE ŞEHİR

Konuşmasında Ekin Yolu Festivalleri’hangi üstelik değinen Vekil Ersoy, Vatandaşımızın kültüre gösterişsiz erişimini festivallerle hedefliyoruz. Firez ve konferans etkinlikleri sebebiyle sanatçılarımıza bindi oluyoruz. Destinasyonun tanıtımını, başta Türkiye ve sonrasında dünyada bilinirliğini artırıyoruz. Bu da turizm geliri yerine idraksiz dönüyor. Turizm gelirinden elde ettiğimiz gelirlerin tıpkı kısmını esasen ekin ve sanata aktarıyoruz. Bu sene 5 şehirdi, 5 site daha arttırma oldu. Nisan’birlikte Adana geliyor. İzmir, Trabzon, Erzurum ve Gaziantep geliyor. Kesinleşen 10 şehrimiz bunlar. İlk 5 şehrimizde devam edecek, arttırma 5 kent. Rüçhan hedefimiz Anadolu’nun 7 bölgesine ulaştırmak ifadelerini kullandı.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile ulusal sürdürülebilir turizm programı imar etmek için yapılan anlaşmadan de alay etti. Vekil Ersoy, bu sene Kalbimiz Tıpkı Atıyor temasıyla gerçekleşecek etkinliklere katılmaları için üstelik vatandaşlara çağrıda bulundu.

Share: