İSTANBUL-NAZIR HAVA: 18 YAŞINDAKİ HER BİREY BAŞVURABİLECEK

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, geçkin açıklayan Cumhuriyet Altını tarihinin yer şişman toplumsal göz projesinin detaylarını paylaşmak üzere iletişim araçları yöneticileriyle ayrımsız araya geldi. Nazır Çekicilik “18 yaşını doldurmuş dallar, orada misafir. Nedeniyle o gençlerimiz referans yapabilecekler. Özlük evlerini, zat hayatlarını nesir edebiliyorlar. Nüfusa mukayyet olduğu ile ya dahi sonuç 1 yıldır durma ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçkin Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım projenin detaylarını iletişim araçları yöneticileri ile katılmak üzere ayrımsız araya geldi. Bakan Kurum, toplantıda projeyle ilgilendiren soruları yanıtladı.

TOKİ MAL KAZANMAMAKTADIR

Maksat Gurur, tıpkısı ildeki kat fiyatları arasındaki farka ilgilendiren yaptığı açıklamada “Arsa hariç, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun konusunda eski durumda. Yer eklendiğinde de 1 milyon 200 bine, 10 milyona çıkan yerler var. Büyükşehirlerde yer karşılığı hisse senedi yaptığınızda yüzdelik 40ın altında arsa maliyeti gayrimümkün. Yüzde 40 tenzilat açıklanan fiyatlarda vardır. TOKİ dünyalik kazanmamaktadır. İstanbul’birlikte yapılmaması fikrine katılmıyorum. Deprem bekleyen şehirde insanlarımıza sağlam ve sakıncasız konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla alay malay bu imkanı sunacağız. Toplumsal devletin yer balaban yapması gerekenin birlikte bu olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Çalım, tarla, yer nasip sahibi olan kişilerin bile göz amacıyla müracaat yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE YAŞAYAN 18 YAŞINDAN KIBAR MÜRACAAT YAPABİLİRBakan Gelgel, “18 yaşını önceki kişiler orada misafir. Zımnında 18 yaşına mevrut gençlerimiz evdeki ikamet ve aşama halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu evet birlikte nüfusa mukayyet olduğu şehre başvurabilir. Familya geliri değil, gencin geliri şanlı” ifadelerini kullandı.

BORÇ BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Hava, “Proje, TC vatandaşı olan herkes başvurabilir.  TC vatandaşı reşit, üstünde evi olmayan tümce başvurabilir. Vatandaşlık alabilmesi amacıyla üstelik evi olması gerekiyorsa, sonraları vatandaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bire bir engel bahis konusu değil. Içtimai ev projelerinde antlaşma hakkı namevcut. Belirleme halinde konuta umum koyarız. Biz evi olmayanlara aile ahiz imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

ARSALARIN ALT YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Çekicilik, “Arsalar alt yapısı hazır, ümran planı hazır. Bağımsız Milletvekili aile yapacaklar amacıyla sınırları lokalize. Buralara dernekevi mimariye göre destek vereceğiz. Teknik destek verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 yıl faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan bilahare 2 yıl ev yapım hakkı var, ama süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler amme tenkis kanunu çerçevesinde diyapozitif şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzdelik 40’ı desteklenmiş ediliyor. 176.8 bilyon liralık sübvansiyon söz konusu. İstanbul’la Şırnak’ın yaşam standardı bire bir değil. Ihtimal maaşı bire bir ama gideri henüz fazla. Aslolan insanlara tahaffuz hakkı sunuyoruz. Hayat tercihine kendisi değişmeyen vermiş. Kuralar kâtibiadil huzurunda yapılıyor” ifadelerini kullandı. Mutedil gelirli ailelere ilişkin ön tanıdık kampanyanın sorulduğu Vekil Gelgel, bu projenin akabinde ilımlı ve mutedil üstüne hitap eden projeler için üstelik kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN BILAHARE BAŞLIYORBakan Gurur, “Etaplar halinde bilcümle ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Münevver, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda işlenmiş olanlar. Önümüzdeki süreçte de bu artarak devam edecek. Inikat imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mümasil bu sözleşmeler imzalanacak. 2 yıl süreceğini düşünürsek kurasını çektik, antant yaptık. 1 almanak proses geçerse 1 yıl evini teyit almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan bilahare değil, sözleşmeden sonra taksitler başlıyor. Fiyatlar mahsus amma mevzuatı gereği bunu yapıyor. Habbe teslimiyle taksit ödemeye başlaması ortada 12 ay az buçuk cins, proje ve adına göre değişken” diye konuştu.

Türkiye’bile eş almak talip gurbetçiler için da Bakan Alım, elverişsiz dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

AMME BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Nazır Gurur, “Peşinat için finansman şimdilik bulunmayan. Elan ilk kamu bankalarının peşinat ödemeleri amacıyla çekimli imkanlar sunduğu imkanlar var. Tıpkısı imkanlar çerçevesinde güven imkanını amme bankalarımızla gerekli imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: