İstanbul’da teröre karşı ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’

İstanbul’üstelik Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Toplumsal Medya Derneği işbirliğiyle ‘Çağa Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayın küşat konuşmasını özne AK Tümen Nevşehir Mebus Mustafa Kurnaz, “”HDP çocukların dağa kaçırılmasında bir istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti” dedi.

Diyarbakır’de bölücü yıldırı örgütünün dağa kaçırdığı evlatlarını ahzetmek amacıyla HDP el binası önünde öğün markajcı ailelerin duruşu akademik say konusu oldu. Bu çerçevede İstanbul’birlikte Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Içtimai Medya Derneği işbirliğiyle ‘Zürriyet Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Terörizme cebin duran ilk karı hareketinin dünyaya duyurmak için birleştirme edilen çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Annelerin başlattığı hareketin akademik düzeyde ele alındığı çalıştay’ın Nevşehir Milletvekili Mustafa Jandarma ve Bitlis Ermiş Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Akademisyen Doç. Dr. Fakirlik Palabıyık yaptı. Açılış konuşmalarının peşi sıra Ahmet Durkaya’nın moderatörlüğünde ‘Sosyal Hareketin Yeni Öznesi: Bala Nöbeti Aileleri’ mevzulu 1. Oturum başladı. Oturumda hatip adına Sakat YANLIŞSIZ Partili Mebus Mehdi Eker, Gazeteci Orhan Miroğlu, Fatma Gülşen Verimli ve Mahmut Bıyıklı katıldı. 1. Oturumun peşi sıra Metanetli Sakınç moderatörlüğünde ‘Yavru Nöbeti Aileleri: Içtimai Emek ve Duygusal Düzentileme’ mevzulu 2. oturum başladı. Oturumda dil cambazı yerine Zeynep Türkoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Doç. Dr. Veysel Aldanmaz ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.

“HDP çocukların dağa kaçırılmasında aynı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DOĞRU Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Kurnaz, “Bugün İstanbul’de Çalıştayımız var. Diyarbakır Annelerimizin dürüst ve çalımlı direnişinde hem sosyolojik hem akademik hem üstelik iletişim araçları ayağı namına şüphesiz destek sağlayabiliriz. Bu işi hep bu arada bittabi yürütebiliriz onu cenkleşmek amacıyla buradayız. Tabi bu parçalanmamış Türkiye’nin değeridir. İnşallah bütün beraber Diyarbakır annelerimizin desteği ile beraber İçişleri Bakanımızın katkıları ile beraber umum terör örgütlerini inşallah bu ülkeden söküp atacağız. Bağımlı burada Diyarbakır annelerimizin rast direnişi çok majör notlar çıkardı. Tıpkısı tanesi dahi alelhusus tek HDP Milletvekili çocuğunun veya ensesi kalın çocuklarının dağda olmadığını ağız ağıza somurtkan ve gariban Doğu’üstelik ki vatandaşlarımızın çocuklarının olduğu tayin edildi. Allah’a hamdolsun bu aynı tezce azalıyor. Zira Diyarbakır Annelerimiz yalnız evlatlarını kurtarma değil, dağa çıkma ve kaçacak çocukları dahi yönetmek amacıyla benzeri mukavemet ve vakfe sergiliyorlar. Tığ birlikte onlardan minnettarız. Türkiye terörle savaşım haddinden fazla mefret 2 molekül sağladı. Hem TSK, hem MİT hem bile Inanma güçlerimizin koordineli gayretleri ile bu arada evcil ve milli unsurların kullanması esasen politik etkili iradenin yıldırı örgütüne içki aldırmaması. İkincisi ise Diyarbakır annelerimizin özellikle Kürt halkının bir eylemi benzeri direnişi ortaya bundan sonra. Nedeniyle Diyarbakır anneleri şunu haykırdılar. Yıldırı örgütü çocuklarımıza acımasızlık ediyor, bizim çocuklarımızın geleceğini çalıyor, bizim çocuklarımızı öldürüyor. Bu haykırışlarda şu hamur ortaya artık. HDP çocukların dağa kaçırılmasında bire bir istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti. Biz onlara minnettarız” şeklinde konuştu.

Toplamda 6 celse yerine planlanan ‘Çağa Nöbeti Çalıştayı’ akşama büyüklüğünde muayyen aralarla devam edecek. – İSTANBULShare: