BENDE ve İran nükleer geçim için masada: Erke krizine hal olacak mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Acun ekonomisi faziletli şişkinlik özellikle almak üzere bir nice krizle boğuşuyor. Bunların başında da enerji krizi geliyor. KÖLE ve İran beyninde etraflı yıllara dayanan nükleer barışma görüşmelerinin geldği durum, erke krizini dindirme potansiyeli taşıyor.

Günde 1 milyon varil yer yağı

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine göre, Royal Bank of Canada (RBC) Mal Şefi Helima Croft, İran’la çekirdeksel bire bir anlaşmaya varıldığı takdirde, bunun günde 1 milyon varil petrolün piyasaya sürülmesi anlamına geleceğini söylüyor. Croft, anlaşmanın ortamında bulunulan erke krizini bütün anlamıyla çözmese dahi, aynı nebze olsun rahatlatacağının altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ÇAKER ve İran, 2015’te ölü doğan çekirdeksel anlaşmayı baştan diriltmek için görüşüyor. MEMLUK, İran’ın uluslararası yaptırımlardan arızi kendisine kurtulması karşılığında nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı ve denetlenmeyi akseptans etmesini içeren anlaşmadan 2018 yılında çekilmişti.

Anlaşmanın uygun kalınan kısmında İran özlük petrolünü global pazarlarda satabilme serbestisi elde ediyordu. Zaman, bütün üstelik bu yüzden ittifak baştan canlandırılmaya çalışılıyor zira ÇAKER ve İranlı yetkililer, Rusya kaynaklı enerji arzı kıtlığının, İran petrolüyle tıpkısı nebze olsun dindirilebileceğini düşünüyor.

ESIR ve İranlı yetkililer kavil kapsamında mail birlik ve ziyaret halindeler. SU, anlaşmanın sonuncu metnini yayınladığını duyurdu. Bu nitelik, İran’ın anlaşmada güzeşte tam şartları kabul etmesi evet üstelik anlayışsız çevirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı doğal gaz kıtlığıyla geçireceğine kesme gözüyle bakılan Avrupa için nazik bir utku anlamına gelecek.

Avrupa üzere galibiyet

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı doğal gaz kıtlığıyla geçireceğine stabil gözüyle bakılan Avrupa üzere şişman tıpkısı zafer anlamına gelecek. Croft, AKARSU’nin Moskof yer yağı ürünlerine uyguladığı yasakların 5 Mesafe 2022 tarihinde ağız ağıza devreye girmesiyle 2,2 milyon varil yer yağıün piyasadan çekileceğinin fakat İran arzının gelişmemiş devamlı bile olsa bire bir çözüm olabileceğinin altını çiziyor. “İran ile ilişik soru şu: İranlı liderler bu anlaşmayı kabul etmek istiyor mu?” şeklinde konuşan Croft, İranlı liderlerin Mart ayında yapılan görüşmelerde tıpkısı anlaşmaya yakın oldukları izlenimi verdiklerini ve bunun da anlaşmanın hayata geçeceği ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Olasılı bire bir anlaşmanın İran’ın birlikte Kurultay’den bile müsaade alması gerekecek. Bu da anlaşmanın Avrupa’nın erke krizi üzerinde olumlu aynı etkiye erbap olmaktan elan ırak olduğu anlamına geliyor. Croft, “Anlaşmayı krizin sona ermesini sağlayacak tıpkı ‘mum’ olarak kaldırmak kavisli olanaklı ancak hele şita ayları üzere eğreti benzeri inhilal anlamına geleceği kesin” diyor.

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara cemaat ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran çekirdeksel müzakereleri Viyana’dahi yeniden başladı

 

İranlı mebus: çekirdeksel fetvasının değişmesini isteyebiliriz

 

Erke krizinin Almanya’yı getirdiği sonuç nokta: İç cangıl çıkabilir

 

Erke krizine karşı Avrupa’üstelik ilginç tedbirler

 

Share: