İzmir merkezli ayyarlık operasyonunda 5 münasebetsiz tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı ayyarlık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye irsal edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Değişik zanlılar ise adli taharri neredeyse başıboş bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin toplumsal medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine dönem yapanlara bile yapmacıklı dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında servet murat fail şüphelilerin, yasal olduğunu izhar etmek için Türe Bakanlığının düzme internet sitesi görüntülük resimlerini bile paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çok faziletli miktarda nahak vergi elde ettikleri tayin edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri sosyal iletişim araçları hesaplarında de cali dekontlar ile yüksek miktarda gelir elde ettikleriyle ait paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ait toplumsal iletişim araçları hesaplarından faziletkâr hesaplı “forex” yatırımıyla ilişik paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda bitik kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden efdal vergi vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında servet kâm ettikleri, bu şahıslar üzere çokça mülk kazandıkları yönünde sahte dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “alacak ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin yasal olduğuna anlatmak amacıyla Hak Bakanlığının resmi kurum logosunu ve genel ağ sitesine ilişik ekran resimlerinin olduğu belge ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 bed karşı bakı kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Sazak, Trabzon ve Van’üstelik 16 Eylül’birlikte düzenlenen senkronik operasyonlarda 19 meşkûk gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’da 9, devlet genelinde 121 kişiyi dolandırıp kestirmece 1 milyon 800 bin liralık haksız rüşvet elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: