İzmirli öğrenciler “Tığ Bire Bir Takımız” projesi kapsamında Batman’ı gezdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Biz Aynı Takımız” projesi kapsamında İzmir’den aileleriyle gelen öğrenciler, Batman’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi.

24 ilde gerçekleştirilen ve 14 hafta süren proje ile herhangi bir ilden 44 öğrenci aldıkları basketbol, oryantiring, sosyal uyum ve farkındalık eğitimlerini tamamladı. Proje kapsamında Batman ve İzmir eşleştirilerek ahi şehirler oldu.

Batmanlı öğrencilerin İzmir’i ziyaretinin ardından İzmirli öğrenciler dahi aileleriyle Batman’a geldi.

44’ü mektepli, 44’ü veli ve 10’u proje görevlisi 98 hayat, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin eşliğinde Malabadi Köprüsü’nü, Hasankeyf’teki tarihi mekanları ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdi, tekne turu ile mağaraları görme fırsatı buldu.

Batman Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü Büro Müdürü Mehmet Ekinci, AA muhabirine, Cahillik ve Spor Bakanlığınca geçerli proje ile site gezilerinin sürdüğünü söyledi.

Temmuz ayında Batman’dan ahi diyar İzmir’e gittiklerini anlatan Rençper, deminden birlikte Batman’üstelik İzmirli öğrenciler ile ailelerini ağırladıklarını belirtti.

Maraba, “Üç zaman süren gezide tarihi Malabadi Köprüsü’nü gezdik, Hasankeyf’te kâin tarihi mekanlar ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdirdik. Ayrıca havza turu ile mağaraları gezdirdik, dernekevi yemeklerimizi tattırdık. Misafirlerimizi arz gani şekilde ağırladık. Projede emeği mevcut Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkürname ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Ecrin Mine Ceylan, Batman’da bu kadar tarihi mekan olduğunu bilmediğini dile getirerek, “İyi ki bile Batman’a gelmişim. Batmanlı arkadaşları dahi tanıdım. Hakeza tıpkısı proje uyguladıkları için Sayın Bakanımıza haddinden fazla teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Poyraz Yücesoy ise Batman’ı haddinden fazla sevdiğini rapor etti.

Velilerden Yücel Yücesoy, kentin tarihi ve yöresel zenginliklerini tanıma fırsatı bulduklarını aktararak, misafirperverlikleri üzere Batmanlılara teşekkür etti.

Aynur Ceylan bile kente ilk kez geldiğini ve duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projenin bitmeme etmesini istediklerini belirtti.

Ahu, “Yemekleri çok birlik bulduk. Batman’ı de gezdik. Batman haddinden fazla domuzuna benzeri şehir.” ifadelerini kullandı.

Share: