Cahillik ve Spor Bakanlığı proje başlattı, öğrenci ve veliler kültür köprüsü kurdu

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırı ve Eş Güdüm Genel Müdürlüğü marifetiyle gerçekleştirilen “Tığ Benzeri Takımız” projesi çerçevesinde Batman ve İzmir’den eşleşen ortaokul çocukları velileri ile birlikte Batman’bile ağırlandı.

Cahillik ve Spor Bakanlığının 24 ilde eş anlı namına hayata geçirdiği ‘Tığ Tıpkısı Takımız’ projesi Batman’bile dahi başladı. İzmir’den mevrut öğrenci ve veliler Batman’ın tarihi ve katıksız güzelliklerini gezip lokal yemeklerinden tattı. Projenin genel faaliyetleri için hikmet veren Proje Koordinatörü ve Toyluk Faaliyetleri Büro Müdürü Mehmet Rençper, “Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Biz bir takımız projesi’ 14 hafta boyunca Batman ilimiz olmak için toplamda 24 ilde bu proje gerçekleşti. beher ilde 44 mektepli ile bu proje gerçekleştirildi. 44 öğrenci 14 hafta süresince eğitimlerini tamamladıktan bilahare ikinci aşama olan Mersin Ağacı ilinde ortak dinlenme kampı İzmir iliyle eşleştiğimiz eş dinlenme kampı gerçekleştirdik. Üçüncü basamağında ise biz, İzmir ekibini Batman’a çağırma ettik. Üç devir boyunca Malabadi Köprüsü, Hasankeyf’te Zeynel Eş Türbesi, müze, havza turuyla mağara yaşantılarını gezip gösterdik. Batman’ın anane ve göreneklerini onlara yaşattık. Gelen misafirlerimizi bildirme gani şekilde ağırladığımızı düşünüyoruz. Bu projede emeği olan başta Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve kül yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a gelen öğrenci velisi Yücel Yücesoy ise “İzmir ilinden oğlumla gelişigüzel katılıyorum. Batman’a önce Diyarbakır’dan geldik ve Batman ekibindeki eğitmen arkadaşlarımız bizleri karşıladı. O andan itibaren gezimiz başladı. Buraların tarihi strüktürel zenginlikleri ve yöresel zenginliklerini bizlere haddinden fazla adamakıllı aktardılar. Konuksever davranıp, lokal zenginlikler için haddinden fazla iyi tanıtımlar yaptılar. Kendilerine haddinden fazla teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

“Batman haddinden fazla dolgunca ayrımsız saha”

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a mevrut mektepli Garaz Yücesoy de, “İzmir’den katılıyorum babam ile birlikte. Batman’da tarihi yerleri gezdik. Batman haddinden fazla mebzul bire bir saha. Çok sevdim tarihi ve katıksız güzellikleriyle çokça hoşumuza gitti. Bizi burada haddinden fazla ongun ağırladılar. Ağırlayan herkese teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

“Bu projelerin devamını tekrar istiyoruz”

Proje çerçevesinde İzmir’den gelen öğrenci velisi Aynur Ceylan, Batman’a ilk kez geldiğini tabir ederek, “Kızım ile birlikte olmaktan çok bahtiyar olduk. İyi kim bu projeye katılmışız. Batman’ın yemeklerini kusursuz bulduk ve haddinden fazla beğendik. Tekmil bir kent, gelip buraları görmemiz bizi çok mutlu etti. Bu projelerin devamını gene istiyoruz. Toyluk ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na çok teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMANShare: