Karadeniz’de bakir eğitim tedris yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Ordu, Artvin, Rize ve Giresun’üstelik yeni terbiye tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon devlet merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabahleyin saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası eskimemiş eğitim öğretim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 terbiye tedris yılında antrparantez 18 ilçedeki 351 okulun hizmet ve tamir çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta eskimemiş eğitim bilimi ve talim döneminde 138 okulda 1022 öğretmen eşliğinde 14 bin 103 öğrenci, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Ilbay Cüneyt Epcim ile İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Rahmi Güney, 21 Şubat Kurtuluş İlkokulu’nu musahabe etti.

Vali Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere muvaffakiyet diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cenup ise öğrencilerin henüz mıhlı ortamda yetişek alabilmesi üzere yaz boyunca lazım çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ordu

Cıvıl Cıvıl’birlikte 575 okulda kestirmece 123 bin öğrenci ile yaklaşık 11 bin sarıklı eskimemiş eğitim ve öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende, Vali Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’üstelik “Eğitim; hikmeti, hakikati ve güzelce olanı bakmak için yapılan benzeri yolculuktur. Bu nadir yolculukta cennet ülkemizin görgülü yarınlarının, muazzez milletimizin istikbalinin dirilik edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı yeni tıpkı eğitim tedris yılını elan karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Denetleme Kurulu Başkanı Sağlam Çakırdoğan, ilçe belediye yabancılar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi yeni 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 yetişek kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 sarıklı yıpranmamış eğitim tedris yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Doruk beraberindeki İl Milli Yetişek Müdürü Fahri Çevik ile Atatürk Ortaokulu’na mülakat etti.

Burada aynı danışma eden İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Çevik, milli yetişek camiası yerine eskimemiş terbiye tedris yılana hem öğretmen ve yönetimsel kadrolarıyla hem da fiziksel koşulları iyileştirilen okullarla hazır tıpkı şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’da eskimemiş ekol türlerinin bile hizmete açıldığını kaydeden Acara, “Geçen yıl spor lisemizi açmıştık, bu yıl sunturlu sanatlar lisemizi ve Hopa’üstelik bilim müzakere merkezimizi hizmete açtık. Bugün mecmu adına tüm okullarımızda öğüt başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzdelik beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Acara, “İlk ve orta öğretimde da önceki yıllardaki başarı çıtasını henüz de artırarak kısaca 2 bin öğretmen arkadaşımızla umum zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Ilbay Doruk ve Çevik elan sonraları sınıfları gezerek öğrencilere öğüt ve soy kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’birlikte eskimemiş eğitim ve tedrisat dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 öğretmen eşliğinde kestirmece 55 bin 240 mektepli, yaz tatilinin peşi sıra öğüt başı yaptı.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, yıpranmamış eğitim bilimi-talim yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında, teferruatlı benzeri aranın peşi sıra yeni aynı yetişek ve talim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın bir anda gelişip dönüşürken bereketli büyümüş kayırıcı gücü ve bunu sağlayan birinci sınıf eğitim ihtiyacının dahi değişik ehemmiyet kazandığını kaydeden Çeber, “Terbiye ve öğretimdeki arz cesim hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların birlikte milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş namına yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’bile okul öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, orta okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 koyulmak için örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci kullanılmamış eğitim yılına başladı.

Ilbay Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda birleştirme edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine kapalı, milli ve manevi değerlerine topluluk çıkan, insanı değerleri benimseyen bireyler namına yetiştirmenin sunma iri meram ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrilmiş, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin düzlük aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Adlı, şunları kaydetti:

“Meslek bire bir zamanda bir milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve okumuş geleceğidir. Böylesine majör bir kurumun sorumluluğu haddinden fazla oylumlu, tıpkısı zamanda kutsaldır. Bu bilinçle davranmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize alın en balaban sorumluluğumuz yetişek talim hizmeti için yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu uyarınca adına getirebilirsek aha o antlaşma vicdanen bile rahat peki, elimizdeki kutsal bayrağı henüz yükseklere taşımaları için ati nesillere sağlık içerisinde devredebiliriz.”

YANLIŞSIZ Parti Giresun Mebus Bedel Entelektüel ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların dallı güllü olduğu tıpkısı ahit yaşandığını rapor ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var güre beyinlere, gayretlere, kullanılmamış keşiflere, bakir ufuklara ihtiyacımız var. Tığ ati nesillerden artık umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni öğretim yılının çocuklarımız özellikle görünmek amacıyla ülkemiz amacıyla esaslı olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup ahali oyunları gösterilerinin sunduğu izlence Vali Ünlü’nün öğüt zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Bitirmiş Mıntıka Komutanı Korgeneral Selçuk Sebep, İl Güvenlik Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Terbiye Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: