Karslı dağcılar Süphan Dağı’na tırmandı

Karslı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmandı. Dağcılar 3’üncü denemede zirve yaptı.

Kars Alpinizm ve Kontrol Kurtarma Derneği (KARSDAK) üyesi dağcılar, elan geçmiş 2 nöbet kış tırmanışı için gittiği, ancak karşıt albeni koşulları ve çığ tehlikesi nedeniyle şahika yapamadan idraksiz yaklaşmak zorunda kaldıkları Türkiye’nin yeryüzü faziletkâr 3’üncü dağı olan Süphan Dağı’na tırmanırken, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine sadık Aydınlar Beldesi Kışkıllı Köyü rotasından tırmanan dağcılar güçlü benzeri tırmanışın peşi sıra şahika yapmayı başardı.

4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı tırmanışına KARSDAK Başkanı Özfer Cömert liderliğinde Prof. Dr. Doğan Fahri, Kemalettin Özışık, Mehmet Güneş, Ateş Parçası Merkit, Erdinç Erdağı, Dirayetli İşlekter, Nesip Kılıçaslan ve Özkan Aristokrat katıldı.

Zirvede açıklama yapan Komutan Selek, “Ülkenin sunma efdal üçüncü dağı olan Süphan Dağına doruk yapmanın mutluluğunu üçüncü denememizde yaşadık. Yaptığımız bu zirveyi önceki yıl biaman hastalığa fersude sakıt arkadaşımız Hekim Yakup Raşidoğlu ve Kars dışında olup bile irtibatını kesmeyen dostlarımıza ihsan ediyoruz” dedi.

Öte yandan Süphan Dağı’na tırmanmayı başaran Karslı dağcıların zirvede Türk Bayrağı fonlu Atatürk posteri açtı. – KARS

Share: