Kars’ta 26 yıldır ata mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki ayrımsız güç 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır işleyen 43 yaşındaki Garaz Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini istekle yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 bala babası Meram Suner, yüzüne taktığı özel maskeyle kovanların ortada duman çıkaran körük sayesinde arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla birlikte biricik biricik petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir dede mesleğini yürütme ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ağababa mesleğini işleyen yetiştirici Misyon Suner, “Arıcılığı baharat bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonra özlük yaylalarımıza yaklaşık bin 900 rakımlı yerlere getirip elan sonraları zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Tanrı bu sene herkese nasibini verdi bize birlikte verdi çokça şükür. Bu sene esbak yıllara bakarak mahsul iyiydi, eski yıllar çokça kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan âlem etkilendi, bu sene yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı ortalama 10 kilo organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Nişancı ve Bellik Kurumu marifetiyle coğrafi belen belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Yaklaşık 3 ay önce kentin değişik yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ilgilendiren 65 bin kovanda bu mevsim bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, süzme balın kilosu 250 liradan alıcı bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: