Karye okulunu hamam benzeri yuvaya dönüştürdü: Evde yaptığı çorbayı okuldaki sobada ısıtıp öğrencilerine içiriyor

Köy okulunu ısıdam bir yuvaya dönüştürdü: Evde yaptığı çorbayı okuldaki sobada ısıtıp öğrencilerine içiriyor

BİNGÖL Bingöl’ün aynı köyünde 4 yıldır dershane öğretmenliği özne Erhan Köçer, şita aylarında öğrencilerinin üşümemesi üzere sabah ercecik gelerek sınıftaki sobayı yakıyor. Köçer arkası sıra evde hazırlayıp getirdiği çorbayı soba üzerinde ısıtıp hamam hamam öğrencilerine ikram ediyor.

Yaklaşık 15 yıldır sınıf öğretmeni olan Erhan Köçer (35), serencam 4 yıldır merkeze mecbur Çukurca Eskimemiş Yerleşme İlkokulu’nda görev yapıyor. Okuldaki sınıfı tıpkı sülale gibi döşeyen Erhan öğretmen, şita aylarında öğrencilerinin üşümemesi üzere soba kurdu. Sabah erkenden okula gelip soba için odun kıran ve henüz bilahare sobayı yakıcı Erhan hoca, evde hazırladığı çorbayı da öğrencilerinin içinin ısınması için ağırlama ediyor. Bölgede aheste sabık şita ayları zımnında beş altı yıldır bunu ağır ezgi namına yapan Erhan sarıklı, yaptığı davranışla bile hem öğrencilerin hem üstelik velilerin sevgisini kazandı.

Sobayı yakıp sınıfı hazırladıktan bilahare öğrencilerini beklediğini söyleyen Erhan Köçer, bu şekilde öğrencilerin derslere daha zait başladığını vurguladı.

Köçer, “Okulumuz, Bingöl’ün kırsalında kayran düz benzeri karye okulu. Bilindiği kabilinden kışa girdik ve burada havalar soğuk, Sülale ve Gücük Ay ayları daha antipatik geçiyor. Kış aylarında sabahleyin okula geldiğimde evvel kovaları dolduruyorum, bilahare sobayı hazırlayıp içeriyi ısıtıyorum ve öğrencilerimi o şekilde bekliyorum. Sabahları rutin haline getirdiğimiz bir etkinliğimiz var. Öğrenciler sınıfın içi sıcakken kendilerini abat hissetmeleri için ve derse pozitif enerji ile başlamaları üzere öğrencilerime çorba sunumu yapıyorum. Çorbamı hazırlayıp getirip, öğrencilere sıcak yerine sunuyorum. Sınıfın ortamıyla ısınan öğrenciler, çorbayla üstelik ısınınca derse aşırı şekilde motive oluyor. Bu da bizim içimizi ısıtıyor ve derslerimize bu şekilde başlıyoruz” şeklinde konuştu.

Matematiği henüz sevilebilir ayla değirmek amacıyla oyun ve müzikle aynı tabir geliştiren Köçer, öğrencilerin elan liyakatli olduğunu söyledi.

Köçer, “Alelhusus ilkokulda, esas eğitimde matematiği sevilebilir kuzuluk beyan etmek amacıyla oyunlaştırıyoruz. Etkinliklerle yapıyoruz. Öğrenciyi işin tamamen içine katıyoruz. İçine müzikte katıyoruz, öğrenciler baziçe oynadığını sanıyor ama esasta matematiği de öğrenmiş oluyor. Bu şekilde yapamam korkusu mektepli üstünde olmuyor. Oynarken, etkinliğe katılırken hem yapıyor hem de liyakatli olduğunu görüyor ve sonraki öğrenmeleri tetikliyor” dedi.

Tekaüt olana büyüklüğünde köy okullarında öğretmenlik ayırmak istediğinin altını çizen Köçer, “Mesleğimde 15’inci yıla girdim ve 15 yıldır köy öğretmeniyim. İsteyerek, bile bile ve isteyerek bu işi yapıyorum. Emekli olana kadar köylerde kalmayı düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: