Kastamonu’da pancar hasadının sona erdi

Kastamonu’birlikte çükündür hasadının sona erdi

KASTAMONU – Kastamonu’da kısaca 1 aydır devam eden pancar hasadının sonuna gelindi. Traktörlerin karıştığı kazaları kesmek üzere çükündür nakliyatı eden traktörlerin römorklarına reflektör takıldı.

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde çükündür hasadının sonuna gelindi. İlçede pancar alım merkezinde hararetli aynı şekilde çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yerinde denemek ve görevlilerden hikmet almak için çükündür alım merkezine revan Devrekani Kaymakamı Ahmet Coşkun ve Devrekani Belediye Reisi Engin Altıkulaç incelemelerde bulundu. Çiftçilerle benzeri araya mevrut Kaymakam Ateşli ve Başkan Altıkulaç, çiftçilerin umu ve talebini birlikte dinledi.

Ziyaretin arkası sıra Devrekani Kaymakamlığı ile Devrekani İlçe Cingöz Komutanlığı vasıtasıyla organize edilen “Reflektörünü Tak Görünür Ol” projesi çerçevesinde Ilçebay Coşkun ve Başbuğ Altıkulaç, reflektörü olmayan çiftçilere yansıtıcı dağıttı.

“Bu yıl şu esas büyüklüğünde 75 çift reflektörü traktör sürücülerine dağıttık”

Devrekani’üstelik 30 bin dönüm alanda pancar ekildiğini belirten Devrekani Kaymakamı Ahmet Ateşin, “Bilindiği amacıyla Devrekani, ekincilik ve hayvancılık kenti. Bunda de şeker pancarının oylumlu bir yeri bulunuyor. İlçemizde kısaca 30 bin dönüm alanda pancar ekimi oluyor. Yaklaşıkta yılda 100 bin titrem çükündür üretiminden bahsediyoruz. Şu anda bizlerde pancar gelgel merkezine geldik. Çiftçilerimizde bu dönemde alelhusus traktörleriyle olağandan gezi etmektedirler. Buna ilgili namına bizlerde kaymakamlığımızca İlçe Güvenlik ve İlçe Açıkgöz Komutanlığımızdaki arkadaşlarımızla proje çerçevesinde çiftçilerimize ücretsiz reflektör dağıtıyoruz. Geceleyin trafiğe gezinti oranı faziletli olduğundan belde bunun hayır olacağını düşünüyoruz inşallah. Zira hele geceleyin reflektörün önemi henüz birlikte ayrımsız ehemmiyet kazanıyor. En azından sürücülerin yolda seyahat ederken titiz olmaları konusunda değişik sürücüleri uyarıyor. Bu anlamda bizlerde böyle tıpkı proje hazırladık, bugün da çiftçilerimizle tıpkısı araya gelip onlara reflektör dağıttık” dedi.

“İlçemizde bu yıl 100 bin ton çükündür üretimi hedefliyoruz”

Devrekani’birlikte bu yıl 100 bin ton pancar üretimi hedeflediklerini belirten Devrekani Şehremini Açık Deniz Altıkulaç ise “Devrekani’üstelik şu anda pancar hasadıyla ilgilendiren koyu bir iş sürüyor. Çıktı 2022 yılı pancar hasat döneminin sonlarına akıllıca yaklaşıyoruz. Toplanmış 100 bin ton civarında Devrekani ilçemizde bu yıl şeker hastalığı pancarı teslimatı yapmayı planlıyoruz. Bugünde Devrekani Kaymakamlığımız, Devrekani İlçe Cingöz Komutanlığımız ve Devrekani İlçe Güvenlik Müdürlüğümüz aracılığıyla organize edilen hisse senedi makinaları ve traktörlerle ilgili ilçe risklerinin önüne geçilebilmesi namına römorkların arkasına yansıtıcı takılmasıyla müntesip uygulaması geçen yılda olduğu gibi bu sene birlikte devam ettiriyoruz. Devrekani, 7 sunum ilçenin kavuşma noktasında bulunuyor. 7 kıta ilçeye seslenme eden sefer, ilçemizden geçiyor. Nedeniyle akşam karşıdan gelen araçların farlarından kaynaklanın olumsuzluktan dünya ilçe riski olabilme ihtimali yüksek. Reflektörün dahi bu anlamda önemi elan birlikte artıyor. Bu yüzden alelhusus köylerimizden ilçemize gelen üretimle ilişik çiftçilerimizin elinde kâin traktörlerle alakalı 3’te 1’inin çükündür kantarına gelmesi söz konusu. Buraya gelen her traktörün arkasında yansıtıcı olup olmadığına emniyet güçlerimiz izleme edecekler ve fire olanları bizlerde burada manşet kuvvetlerimizin bile destekleriyle tamamlayacağız. Bu sayede ilçe risklerinin da önüne geçmeyi çalışacağız” şeklinde konuştu.

Share: