Keçiören Atatürk’ü andı

Ankara Keçiören Belediyesi aracılığıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84’üncü sene dönümünde ihtifal programı gerçekleştirildi.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84’ün yıldönümünü, Keçiören Belediyesi’dahi anıldı. Anma programı 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonradan Keçiören Belediyesi heyeti, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşları vazıh kâin Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Keçiören Belediyesi ayrıca 10 Kasım’a hususi ‘Atatürk Kıyafetleri Sergisi’ni açtı. Bu çerçevede ilçedeki Neşet Ertaş Konuşma ve Eylem Merkezi Müzakere Galerisi’nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim bilimi, askeriye ve siyasi yaşamı süresince giydiği dönemsel kıyafetler Keçiören Belediyesi Konservatuvarı Genç Tiyatro Atölyesi öğrencileri aracılığıyla sergilendi ve tanıtıldı. Kıyafetleri giyen oyuncular Atatürk’ün başarılarla yoğun yaşantısını dönemsel olarak anlattı.

Zihayat öğrenciler ve kreş öğrencileri aracılığıyla ziyaret edilen hususi sergide mütekellim Keçiören Şehremini Turgut Altınok, “10 Kasım, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fani alemden baki aleme ölüm ettiği gündür. Aynı heybet şüphesiz kurtuldu, bir cesamet elbette kuruldu bunu bugünün şartlarında hissetmek kolay değil. Atatürk vakit kaybetmeden o dönemi değil geleceği dahi görmüştür. Atatürk’ü okumalıyız. Atatürk bu toprağın çocuğu, bu toprağın sesi, bu toprağın nefesidir. Acun tarihi, devletler tarihi ve dinler tarihi kabil bir nice okumalar yapmıştır. Ortaya koyduğu beyin açıcı miraslar vardır. Yayılmacı ülkeler üzerimize çullanmıştı. Amma Atatürk sömürgecileri yenerek devletimizi kurdu. 22 milyon kilometre karenin bakiyesi olan bire bir ululuk kurmak yalınç değildir. Gepegencecik yaşında mandalığı akseptans etmeyerek; ‘Ya bağımsızlık ya ölüm’ ve ‘Türk milleti esareti, tutsaklığı katiyen kabul etmez ya özgür yaşar ya birlikte vatanı için martir olur’ diye niteleyerek Milli Mücadeleyi başlatan liderdir Atatürk. Devletimiz varsa bizler varsak Atatürk ve zırh arkadaşlarının sayesindedir. Rabbim Milli Mücadelemizin komutanı balaban heybet adamı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, yiğit şehit ve gazilerimizden razı olsun. Tanrı mekanlarını cennet eylesin” ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediyesi 10 Teşrinisani’a hususi, Atatürk’ün vefatının düz aldığı haberlerin derlendiği tıpkı birlikte tarihi ceride basarak Ankara’nın ciharıyek birlikte vatandaşlara dağıttı. 10 Teşrinisani’a özel Atatürk Kıyafetleri Sergisi erte üstelik ziyarete bulutsuz olacak. – ANKARA

Share: